Rynek NewConnect w VII 2009 r.
2009-08-05 12:45
Przeczytaj także: Rynek NewConnect w VI 2009 r.
Przyglądając się spółkom wchodzących w skład NCIndex, należy zwrócić uwagę, że w porównaniu z czerwcem, lipiec okazał się bardziej łaskawym miesiącem. 47 z nich zakończyło poprzedni miesiąc z kolorem zielonym, 37 zanotowało spadki, a tylko 7 przyniosło zerową stopę zwrotu.Największy wzrost zanotowała spółka Wealth Bay S.A., głównie za sprawą splitu akcji w stosunku 5:1 jaki został przeprowadzony 16 lipca. Niejednokrotnie w dziejach rynku giełdowego można było zaobserwować wzrosty, właśnie z powodu podziału akcji, które wydają się pozornie tańsze. Warto jednak wspomnieć, że kurs odniesienia w tym dniu wynosił 4,00 zł, a pod koniec lipca za jedną akcje trzeba było zapłacić 8,05 zł. Duży zysk dały również walory Rocca S.A., na których można było zarobić aż 86%. Trzecią firmą szybującą wysoko w lipcu był WDM S.A., dzięki któremu można było zanotować stopę zwrotu rzędu 59% pomimo zawirowań wokół Centrum Funduszy Inwestycyjnych freeFUND.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Należy podkreślić, że pod uwagę nie były wzięte spółki debiutujące w tym miesiącu z racji wysokich obrotów zaraz po wprowadzeniu do systemu notowań oraz możliwych znacznych zwyżek cen akcji.
Podsumowując kolejny miesiąc na rynku NewConnect trzeba przyznać, że większość spółek dała inwestorom zarobić, jednakże w porównaniu z rynkiem głównym, zysk był znacznie niższy. Spadły nieco również obroty i wolumen, co świadczy prawdopodobnie o zwróceniu się inwestorów na parkiet główny, na którym można swobodnie handlować. Bardzo ciekawy natomiast wydaje się pomysł GPW oraz Ministerstwa Skarbu, które pragną stworzyć NewConnect-bis mający być platformą prywatyzacyjną polskiego rządu. Jak zapewnił Ludwik Sobolewski, nowy parkiet miałby za zadanie wprowadzać spółki na rynek publiczny, co byłoby połączone z publiczną ofertą sprzedaży akcji, realizowaną poprzez specjalny system informatyczny w ściśle określony sposób. Co więcej oferty kierowane byłyby jedynie do inwestorów kwalifikowanych, którzy zgłaszaliby chęć kupna papierów wartościowych za co najmniej 50 tys. euro. Nie podano na razie dokładniejszych informacji, jednakże można zauważyć, że oferta produktowa Giełdy Papierów Wartościowych się rozszerzy. Należy mieć jedynie nadzieję, że kolejne miejsce handlu trafi na lepsze czasy niż rynek NewConnect.
1 2
oprac. : W. Demski, B. Sulewski / IPO.pl