Lewiatan: ustawa o OFE budzi wątpliwości
2009-08-07 13:58
Przeczytaj także: Zmiany w OFE groźne w skutkach wg Lewiatana
W opinii Lewiatana powyższa zmiana umacnia sytuację mniejszych funduszy, które z uwagi na mniejsze aktywa będą jeszcze przez wiele lat pobierały większe opłaty z tytułu zarządzania otwartym funduszem i nie będą w najbliższym czasie narażone na niekorzystne konsekwencje finansowe. Cel ustawy, polegający na nieuzasadnionym znacznym uprzywilejowaniu jednych podmiotów przy jednoczesnym pogorszeniu warunków gospodarczych dla podmiotów z nimi konkurujących, pozostaje w sprzeczności z zasadami równości oraz społecznej gospodarki rynkowej opartej na wolności działalności gospodarczej. Konsekwencją ustawy będzie więc sztuczne zrównanie udziałów w rynku. Powstanie kilkanaście takich samych PTE pobierających takie same opłaty i prowadzących jednakową politykę inwestycyjną. Konkurencji na tym rynku nie będzie.
Konfederacja zauważa, że ustawa nie zrealizuje celów zakładanych w jej uzasadnieniu. Nie spowoduje zwiększenia konkurencyjności na rynku OFE, ponieważ w sytuacji, gdy aktywa netto funduszu emerytalnego przekroczą pułap 45 mld zł pozyskiwanie nowych klientów przez PTE nie będzie miało ekonomicznego uzasadnienia. Od momentu osiągnięcia tego pułapu nowi klienci PTE generować będą koszty transakcyjne, zarządzania oraz ryzyka finansowego, którym nie będzie towarzyszył adekwatny wzrost przychodu PTE. Ustawa nie zintensyfikuje też działań PTE prowadzących do osiągnięcia jak najlepszych wyników inwestycyjnych, bo to oznacza zwiększenie aktywów funduszu netto przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków na zarządzanie i braku opłat z tego tytułu. Tym samym największe fundusze nie będą zmotywowane do osiągania jak najlepszych wyników inwestycyjnych. Nie zmniejszy się także akwizycja, ponieważ mniejsze fundusze, które nie osiągnęły pułapu 45 mld zł aktywów będą dążyć do zwiększenia ilości klientów. W efekcie może dojść do migracji klientów z większych, zazwyczaj najefektywniejszych funduszy, do funduszy małych i średnich, które uzyskują dzięki zmianom wprowadzonym ustawą przewagę konkurencyjną, nieznajdującą uzasadnienia w ofercie rynkowej. W efekcie, niektórzy przedsiębiorcy działający w tym sektorze będą traktowani preferencyjnie, mniejsze PTE będą w uprzywilejowanej pozycji, co oznacza dyskryminację dużych PTE.
Co istotne, skutki omawianych naruszeń dotyczyć będą nie tylko PTE. PKPP Lewiatan wskazuje, iż znacznemu pogorszeniu ulegnie również sytuacja osób fizycznych i innych podmiotów, których działalność zawodowa zawiązana jest z akwizycją na rzecz PTE.
Eksperci zwracają uwagę, że nie bez znaczenia jest także niekorzystny wpływ wprowadzonych zamian na sytuację finansową państwa, ponieważ pogorszenie sytuacji finansowej PTE i znaczne zmniejszenie ich dochodów skutkować będzie dużo mniejszymi wpływami do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (podatek od zysku technicznego PTE), a także pośrednio z tytułu podatku dochodowego osób fizycznych, które mogą utracić pracę na skutek zmian organizacyjnych w PTE wynikających z potrzeby ograniczania kosztów prowadzonej działalności.
Wskazane zapisy ustawy mają też bezpośredni wpływ na pogorszenie zysków akcjonariuszy PTE, którymi są w dużej mierze znaczące w gospodarce globalnej przedsiębiorstwa zagraniczne. To z kolei może zmniejszyć zaufanie inwestycyjne do Polski, negatywnie wpłynąć na zainteresowanie obligacjami emitowanymi przez Rząd RP, a tym samym zwiększyć koszt obsługi zadłużenia Polski. Niekorzystny wpływ omawianych zmian na sytuację finansową Polski wynikać może także z roszczeń odszkodowawczych skierowanych przeciwko Skarbowi Państwa przez inwestorów, których inwestycje ucierpią z powodu niezgodnej z Konstytucją regulacji - podsumowuje PKPP Lewiatan.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl