eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek derywatów: dynamiczny rozwój

Rynek derywatów: dynamiczny rozwój

2009-08-13 12:56

Rynek derywatów: dynamiczny rozwój

Skumulowany wolumen obrotów instrumentami pochodnymi © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rynek papierów wartościowych dopiero kilka lat po rozpoczęciu notowań akcji wprowadził do obrotu derywaty. Produkty strukturyzowane zaś na dopuszczenie do obrotu musiały czekać 15 lat. Pomimo stosunkowo niewielkiego upływu czasu od ich "debiutu" warszawski parkiet rokrocznie odnotowuje jednak wzrost zainteresowania tymi instrumentami.

Przeczytaj także: Rynek produktów strukturyzowanych wzrośnie?

fot. mat. prasowe

Skumulowany wolumen obrotów instrumentami pochodnymi

Skumulowany wolumen obrotów instrumentami pochodnymi

Powyższy wykres przedstawia skumulowany wolumen obrotów instrumentami pochodnymi począwszy od 1998 roku. Ilość derywatów zmieniających swoich właścicieli z roku na rok rośnie, czego dowodem w ostatnich latach była znacznie przyspieszona liczba zawieranych transakcji. Fakt ten był w znacznym stopniu spowodowany ogólnoświatową koniunkturą gospodarczą oraz niemalejącym zainteresowaniem, jak i ewolucją polskiego rynku instrumentów pochodnych. W 2007 roku rynek w stosunku rocznym wzrósł aż o 47%, natomiast rok później dynamika, pomimo, że niższa, okazała się również imponująca i wyniosła 27% r/r. Wydaje się, że po ostatnim, lipcowym raporcie Giełdy Papierów Wartościowych nie możemy jednak liczyć na tak znaczne przyrosty, jakie towarzyszyły nam w ostatnich latach. W pierwszych siedmiu miesiącach wolumen obrotu wyniósł bowiem 7,83 mln sztuk (+7,4% r/r), co świadczy o tym, że rynek derywatów w dalszym ciągu się rozwija, jednakże załamanie na warszawskim parkiecie spowodowało lekkie zahamowanie historycznej dynamiki. Wracając jednak do danych przedstawionych na wykresie, należy wspomnieć, że w kolorze czerwonym zaznaczone zostały skumulowane wyniki za kolejne miesiące 2009 roku. Pomimo kryzysu, wzrost obrotów jest równomierny i permanentnie rośnie, wraz z naszym głównym indeksem WIG20, który sukcesywnie odrabia straty od lutowego dołka.

fot. mat. prasowe

Liczba otwartych pozycji

Liczba otwartych pozycji

Liczba otwartych pozycji (LOP) na wszystkich instrumentach pochodnych od początku roku sukcesywnie utrzymuje się na poziomie powyżej 115 tys. Obserwujemy również znaczący procentowy wzrost LOP w bieżącym roku, w porównaniu z analogicznymi miesiącami 2008, co może sugerować dużą aktywność inwestorów i przekonanie o ustabilizowaniu się sytuacji na rynku kapitałowym. Znaczy przyrost otwartych pozycji może również oznaczać większe zainteresowanie tego typu inwestowaniem oraz przekonaniem o przyszłych zyskach. Z raportu GPW wynika jednak, że nie każdy rodzaj kontraktów notowanych na parkiecie głównym cieszy się równą sympatią graczy giełdowych. Biorąc pod uwagę mniejszą aktywność inwestorów pod koniec każdego roku, nie powinniśmy się jednak spodziewać spadku liczby otwartych pozycji poniżej 100 tys. w żadnym z miesięcy br. Wolumen obrotów kontraktów terminowych na WIG20, mWIG40, TECHWIG, akcje, waluty oraz na opcje na WIG20 i jednostki indeksowe na WIG20 również odnotowuje wzrosty porównując dane w relacji rocznej. Największą dynamiką (231,82%) od stycznia do lipca 2009 mogą pochwalić się kontrakty na waluty, kolejne miejsce zajmują futures na akcje (86,21%) oraz jednostki indeksowe na WIG20 (43,65%).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: