Kurs EUR/PLN przetestował wczoraj poziom 4,20
2009-08-18 12:38
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty w dalszym ciągu dość ospale reaguje na zmiany sentymentu na rynkach globalnych. EURPLN w reakcji na silne spadki na giełdach przetestował wczoraj poziom 4,20, ale ruch nie był kontynuowany w sesji amerykańskiej. Dzisiaj dzięki lepszym nastrojom na rynkach oraz w antycypacji danych ZEW złoty lekko się umacniał. Reakcja na duże lepsze od oczekiwań dane była bardzo niewielka. W dalszej części dnia zachowanie złotego będzie zależało od tego jaka będzie reakcja inwestorów amerykańskich po wyższym otwarciu indeksów w USA. Przed otwarciem, o 14:30 publikowane będą dane z rynku nieruchomości. Rynek oczekuje dobrych danych, więc reakcja może być ponownie ograniczona.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Wczoraj przez większą część dnia eurodolar konsolidował się w strefie 1,4050-1,4090. Spadki na giełdach nie przełożyły się na kontynuację umocnienia dolara w sesji amerykańskiej. Inwestorzy już wczoraj zaczęli dyskontować dzisiejsze dane ZEW, które okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Tak wysoki odczyt indeksu ZEW (dla strefy euro 54.9 wobec oczekiwanych 43.0, dla Niemiec 56.1 / 45.0) powinien wzmocnić oczekiwania na wysoki odczyt wstępnych danych PMI, które będą publikowane w piątek. Technicznie eurodolar w dalszym ciągu zachowuje się stosunko słabo. Dzisiejsza zwyżka w okolicy publikacji danych zatrzymała się na 38,2% zniesieniu fibo ostatniej fali spadkowej. Dopiero ponowne pokonanie tego poziomu (1,4152) może doprowadzić do testu poziomu 1,42 w dalszej części dnia. Utrzymanie się oporu będzie negatywnym sygnałem dla euro. O 14:30 publikowane będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Wczorajszej silnej wyprzedaży na giełdach towarzyszyło umocnienie dolara. Funtdolar naruszył strefę wsparcia wynikającą z dolnego zakresu lipcowej konsolidacji, ale już w drugiej połowie dnia nastąpiło wyraźne odbicie. Dzisiaj nastroje na rynkach się lekko poprawiły i w rezultacie ruch wzrostowy na GBPUSD przyśpieszył w kierunku strefy zniesień fibo ostatnich spadków (1,6423-1,6469). Lokalny szczyt impulsu miał miejsce po danych CPI, które pokazyły wyższy od oczekiwań odczyt inflacji. Zachownie funta w dalszej części dnia będzie zależało od zachowania giełd amerykańskich po otwarciu. Lepsze dane ZEW z Niemiec są już zdyskontowane. Warto pamiętać, że w czwartek publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. W poprzednim miesiącu były one lepsze od oczekiwań, co może sprzyjać spekulacji na wzrost notowań funta przed danymi.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Odreagowanie na giełdach po wczorajszych spadkach osłabiło jena w relacji do głównych walut. Podobnie jak na eurodolarze, jen już wczoraj przestał się umacniać mimo spadających indeksów amerykańskich. EURJPY wybronił kluczowe wsparcie techniczne przy 50% zniesieniu fibo całej lipcowo-sierpniowej fali wzrostowej. USDJPY zatrzymał spadki nieco powyżej zniesienia 61,8% fibo. Trwające odreagowanie wzrostowe na głównych parach jenowych nie zmienia jeszcze negatywnego układu technicznego na tych parach. Sekwencja coraz niższych szczytów i dołków wskazuje na utrzymującą się od kilku tygodni dominację kupujących japońską walutę. Pogłębienie korekty spadkowej na giełdach powinno sprzyjać dalszemu umocnieniu jena.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.