Rynki finansowe 17.08-21.08.09
2009-08-21 21:44
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w lipcu o 4,6 proc. r/r. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było w lipcu o 3,9 proc. r/r wyższe niż przed rokiem Liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym w USA wzrosła w lipcu o 7,2 proc. m/m.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 17.08-21.08.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Początek tygodnia przyniósł solidny spadek notowań naszej waluty w szczególności wobec dolara. Był to czas, kiedy na świecie powszechnie obawiano się rozpoczęcia korekty spadkowej na wielu rynkach jednocześnie (surowców, giełd, walut) i ze względu na te oczekiwania cierpiał złoty. Jednak w kolejnych dniach sytuacja poprawiała się, w szczególności po raporcie Departamentu Energii w USA, z którego wynikało, że znacząco spadły zapasy ropy (a oczekiwano wzrostu). To dało impuls rynkom - najpierw ropie, później akcjom i w konsekwencji także złotemu. W skali tygodnia dolar stracił 1,7 proc. do 2,861 PLN, euro staniało o 1 proc. do 4,10 PLN, a frank 0,5 proc. do 2,704 PLN. Na początku tygodnia dolar był droższy o 14 groszy, euro o 10, a frank o 7 groszy.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Pierwsze dni tygodnia należały do dolara, także za sprawą napływających danych. W czerwcu do USA napłynęło prawie 91 mld dolarów kapitałów długoterminowych, a oczekiwano, że było to 17,5 mld dolarów. Liczby te ujrzały światło dzienne w poniedziałek i był to rzeczywiście dobry dzień dla amerykańskiej waluty. Kurs euro spadł poniżej 1,39 USD, do poziomu najniższego od czterech tygodni. Jednak kolejne dni przyniosły pogorszenie nastawienia do dolara, ponieważ liczby z Europy także zaskakiwały inwestorów. W piątek wstępne odczyty PMI dla sektora usług i przemysłu w Europie wskazały na rosnący optymizm przedsiębiorców i na możliwy szybki powrót gospodarek na ścieżkę wzrostu. Ostatecznie euro zyskało w skali tygodnia 1,2 proc. względem dolara docierając do 1,437 USD. To najwyższe zamknięcie tygodnia od października 2008 r.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce