eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 17.08-21.08.09

Rynki finansowe 17.08-21.08.09

2009-08-21 21:44

Przeczytaj także: Rynek walutowy 17.08-21.08.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rentowność obligacji 10-letnich wróciła powyżej 6 proc., a pięcioletnich oscyluje wokół 5,5 proc. Rynek odebrał wzrost inflacji bazowej (z 2,7 do 2,9 proc.) i wzrost wynagrodzeń (do 3,9 proc. z 2,0 proc.) jako sygnał nie tylko za zatrzymaniem polityki obniżania stóp, ale wręcz jako zapowiedź ich podniesienia. Dla inwestorów oczekujących mimo wszystko spadku inflacji w okolicach I kwartału może to tworzyć dobre okazje inwestycyjne. Z kolei dane o spadku produkcji przemysłowej nieco ostudziły oczekiwania na wzrost stóp i w skali tygodnia ruchy cen stały się neutralne. Za wyjątkiem 2-letnich papierów skarbowych, których rentowność wzrosła już w tym miesiącu o 20 pkt. Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych wzrosła w tym tygodniu o 1 pkt bazowy do 4,16 proc.

Zagraniczne rynki

Od naszego ostatniego komentarza (7 sierpnia) obawy o możliwość korekty spadkowej umocniły obligacje amerykańskie, ale optyka inwestorów zaczęła się zmieniać pod koniec mijającego tygodnia. Między innymi ze względu na piątkowe dane wskazujące na ponad 7 proc. wzrost liczby przeprowadzanych transakcji na rynku wtórnym nieruchomości mieszkaniowych. Inwestorzy zdają się dostrzegać coraz bardziej realną szansę na wyjście z recesji przed końcem roku, dlatego chętnie zamieniali w piątek obligacje na akcje. W porównaniu do stanu sprzed dwóch tygodni rentowności są jednak niższe, co daje sporą przestrzeń do spadku ich ceny. W piątek po południu rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 1,04 proc., a 10-letnich 3,49 proc.
W Europie sytuacja jest podobna, z tym, że w jej przypadku powodem do spadku cen obligacji w piątek były dane o rosnących indeksach PMI, które także dają nadzieję na szybki powrót koniunktury gospodarczej. Na koniec tygodnia rentowność niemieckich obligacji skarbowych wyniosła 1,36 proc. w przypadku dwulatek i 3,30 proc. dla papierów dziesięcioletnich.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Inwestorzy na GPW kończą tydzień w świetnych nastrojach, choć w zasadzie cały czas towarzyszyła im myśl o możliwym rozpoczęciu korekty spadkowej. Jej nadejście wydawało się wysoce prawdopodobne aż do popołudnia w środę, kiedy WIG20 ocierał się o poziomy 2030 pkt - najniższe w tym miesiącu. Jednak tuż przed zamknięciem rynków ceny akcji mocno ruszyły w górę tego dnia i kontynuowały swój ruch w czwartek rano po informacji o znaczącym spadku zapasów ropy w USA, co powszechnie odebrano jako sygnał powrotu koniunktury gospodarczej. Po wzroście o 5 proc. w ciągu zaledwie pół godziny notowań (licząc ostatni kwadrans z środy i pierwszy z czwartku) rynek ustabilizował się, ponieważ szybko dotarł do poziomów najwyższych z notowanych w lipcu. Nie na długo jednak - w piątek inwestorzy ponownie wznowili zakupy. Tym razem siły popytu powiększyli ci wszyscy, którzy dotąd spodziewali się korekty spadkowej. Dzięki temu wzrosty nabrały dodatkowego przyspieszenia, a WIG20 znalazł się na poziomie najwyższym od początku października 2008 roku. po wzroście o 6,5 proc. mWIG i sWIG były tym razem słabsze, ale i w ich przypadku wzrost sięgnął odpowiednio 4,8 i 3,75 proc. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 7,2 mld PLN, a od początku miesiąca wyniosły 23 mld PLN.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: