USA: wzrost ceny domów, lepsze nastroje
2009-08-26 11:22
W USA zwyżka utrzymała się do końca sesji, choć w mniejszej skali niż na otwarciu. Wzrost S&P o 0,2 proc. trudno uznać za euforyczną reakcję na świetne dane z gospodarki.
Przeczytaj także: USA: inwestorzy giełdowi tracą siły?
Te świetne dane to wzrost cen domów i poprawa nastrojów konsumentów. Po wstrzemięźliwej reakcji inwestorów widać, że portfele są już ciężkie od wypełniających je akcji. Mimo to w Azji oglądaliśmy kolejne wzrosty, ale też warto pamiętać, że wczoraj tamtejsze parkiety zrobiły sobie dzień odpoczynku. Dziś po prostu odrobiono wczorajsze straty, prawda że z niewielką nawiązką.W tych okolicznościach docieramy do warszawskiego parkietu, który zyskał 14 proc. na ostatnich czterech sesjach (i ostatnim kwadransie środy) zadając tytułowe pytanie. Czy uda się wykrzesać z inwestorów jeszcze odrobinę entuzjazmu po tak silnej zwyżce? Coż, skoro nie było go po wczorajszych świetnych danych z USA, to dziś zapewne także go nie zobaczymy. Trzeba przygotować się na spadek cen, choćby nawet niewielki. Jednak ryzyko poważniejszej korekty rośnie z każdym kolejnym dniem wzrostów - posiadacze akcji widzą przecież, że dynamika wzrostu słabnie, że za chwilę seria świetnych danych może zostać przerwana i cen nie uda się utrzymać. Rynek potrzebuje odpoczynku nie mniej niż inwestorzy snu po całym dniu handlu. Ale oczywiście zdarzyć się może wszystko.
fot. mat. prasowe
Ewentualnie nastroje mogą dziś poprawiać kolejne dane - już o 10-tej nowy odczyt niemieckiego indeksu Ifo. W USA wnioski o kredyt hipotecznych (już o 13-tej), zamówienia na dobra trwałego użytku (wstępny odczyt za lipiec o 14:30) oraz sprzedaż nowych domów (o 16-tej). Dziś także cotygodniowy raport z rynku energii i zmiana stanu zapasów paliw w USA. Przed tygodniem właśnie ten raport (wskazujący na spadek zapasów) okazał się katalizatorem wzrostów (także na GPW). Dziś jednak także ceny ropy są wysokie, a ewentualny ich spadek może czkawką odbić się rynkom wschodzącym. Wczoraj już odcisnął piętno na notowaniach w Brazylii, a także spółek paliwowych w USA.
Mamy dziś też w planach komunikat po Radzie Polityki Pieniężnej. Nikt nie liczy na zmiany stóp procentowych, a komunikat powinien też sygnalizować, że na razie dalszych obniżek nie będzie.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami