Rynki finansowe 21.08-28.08.09
2009-08-28 18:12
© fot. mat. prasowe
Z pewnymi problemami, ale złoty umocnił się w skali tygodnia. Pomocne w tym okazały się oczywiście lokalne dane makroekonomiczne, które "zadziwiły Europę". Mowa oczywiście o wzroście sprzedaży detalicznej w lipcu i PKB w II kwartale.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 17.08-21.08.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Wziąwszy pod uwagę odbiór danych w mediach, skala wzrostu złotego nie była zbyt okazała. Rynek coraz mniej chętnie reaguje na dane makroekonomiczne przygotowując się być może do korekty ostatnich wzrostów lub trendu bocznego. W skali tygodnia kurs franka spadł o 0,5 proc. do 2,689 PLN, euro potaniało o 0,5 proc. do 4,078 PLN (najniższe zamkniecie tygodnia od stycznia), a dolar stracił 0,8 proc. do 2,835 PLN (najniższe zamkniecie od przełomu października i listopada 2008 r.).
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Mimo podjętej próby korekty wzrostowej, dolar nadal tracił na wartości, o czym decydowały notowania surowców. Dolar umacniał się ilekroć z USA napływały pozytywne dane czy to o wzroście zamówień na dobra trwałego użytku, o liczbie transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym czy o wzroście cen domów w czerwcu wobec maja i II kwartału wobec początku roku. Nie mniej wszystkie te ruchy były wykorzystywane przez inwestorów do korzystniejszej zamiany dolarów na euro, a sprzyjał temu wzrost cen ropy i miedzi. Na koniec tygodnia za euro płacono 1,4375 USD. To najwyższe zamknięcie tygodnia od końca września 2008 r.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce