Dziś: stopy procentowe i sprzedaż detaliczna w strefie euro
2009-09-03 11:10
Stopy procentowe w strefie euro pozostaną najprawdopodobniej bez zmian, lecz dla inwestorów nie bez znaczenia będzie pogląd przedstawicieli banku centralnego na stan gospodarki.
Przeczytaj także: USA: sektor finansowy nadal słaby
W porównaniu z wczorajszymi spadkami indeksów na GPW, sesja na Wall Street zakończyła się jedynie kosmetyczną przeceną, bo żaden z trzech głównych wskaźników nie stracił na wartości więcej niż 0,3 proc. Przez cały dzień panowała równowaga sił między kupującymi i sprzedającymi akcje, a na parkietach w Azji w czwartek przeważał popyt, dlatego inwestorzy w Europie mogą liczyć, przynajmniej tuż po rozpoczęciu handlu, na odrabianie strat z pierwszej połowy tygodnia.Publikacja indeksów PMI dla sektora usług w strefie euro może być kolejnym krótkoterminowym argumentem przemawiającym za powrotem giełdowych byków do gry, zwłaszcza, że w przypadku takich wielkich gospodarek jak Niemcy czy Wielka Brytania ekonomiści oczekują powrotu wskaźników PMI powyżej 50 pkt., czyli linii oddzielającej spowolnienie od rozwoju koniunktury. Ważniejsze od prognoz managerów, które wcale nie muszą się sprawdzić w praktyce, będą w czwartek dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro, bo w przeciwieństwie do indeksu PMI oddają one zachowania konsumentów, które są mierzalne i miały już miejsce. Konsensus Ekonomistów mówi o spadku sprzedaży detalicznej o 2,1 proc. r/r, co byłoby nieco lepszym wynikiem niż w czerwcu (-2,4 proc.).
fot. mat. prasowe
Po południu poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, ale nie wzbudza ona większych emocji, gdyż na obecnym etapie symptomy ożywienia gospodarczego są zbyt kruche by uzasadniały zmianę kosztu pieniądza. Prawdopodobnie bank centralny zrewiduje w górę prognozy dotyczące wskaźników makroekonomicznych, które podobnie jak szacunki wyników finansowych spółek dokonywane przez analityków w ostatnim kwartale popadły w skrajność graniczącą z katastrofizmem.
Rano na rynku walutowym obserwowaliśmy odwrócenie wczorajszej tendencji - złoty umocnił się względem euro do poziomu 4,14 PLN, frank kosztował 2,74 PLN, a dolar potaniał o ok. 4 grosze do poziomu 2,90 PLN.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce