eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNowe środki unijne dla miast

Nowe środki unijne dla miast

2009-09-20 01:04

Przeczytaj także: Dotacje unijne: jeszcze 82,5 mld euro do wydania


Przedstawiona propozycja udzielania wsparcia w ramach JESSICA odnosi się wyłącznie do systemu pożyczkowego udzielnego przez Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich. Korzystne warunki udzielania pożyczek wynikają z założenia, że celem Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich nie jest pełne odzyskanie kapitału, ale realizacja jak największej ilości projektów miejskich i „regeneracja” możliwie dużej części kapitału. Nie musi jednak to oznaczać konieczność stuprocentowego zdyskontowanego odzyskiwania kapitału. Oczywiście modele wdrażania JESSICI w różnych krajach wyglądać mogą różnie i różnić się w szczegółach.

W Brandenburgii proponuje się na przykład stworzenie Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich, który najpierw realizować będzie „bezpieczne” projekty, głównie zgłaszane przez gminy. Dopiero z odzyskanego kapitału zasilany będzie kolejny fundusz, a ten inwestować będzie w różnego rodzaju bardziej skomplikowane projekty z udziałem kapitału prywatnego. W Londynie w oparciu o umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ma powstać Fundusz Powierniczy, a ten z kolei dopiero zainwestuje w prawdopodobnie dwa Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich. Już na poziomie funduszy następować ma mieszanie kapitału prywatnego i publicznego, a do samego FROM jako wkład finansowy wnoszone mają być budynki i grunty.

Jak to będzie w Polsce?

Jak wspomniałam, obecnie opracowanie procedur wdrażania jest najbardziej zaawansowane w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. W tym pierwszym fundusz powierniczy został już utworzony, łącznie z przekazaniem środków finansowych – ponad 300 mln złotych. Trwają prace nad wyłonieniem Funduszu lub Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich (maksymalnie takie fundusze powstaną dwa), które inwestować będą w konkretne projekty. W ramach środków, którymi dysponuje fundusz powierniczy wydzielone zostaną prawdopodobnie środki dla większych i dla mniejszych miast (powyżej i poniżej 50 tys. mieszkańców). Na ukończeniu są wytyczne do zintegrowanych planów rozwoju obszarów miejskich, a także trwają prace wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym nad przygotowaniem programu pomocowego.

W zachodniopomorskim trwają obecnie negocjacje umowy z EBI, które wkrótce powinny zostać zakończone podpisaniem umowy. Powstanie tutaj jeden lub dwa fundusze nakierowane na Szczecin i prawdopodobnie na Koszalin. Założeniem w zachodniopomorskim jest łączenie instrumentu z systemem grantowym. W dolnośląskim prawdopodobnie objęty interwencją JESSICA objęty zostanie jedynie Wrocław z kwotą ok. 10 mln euro. Realnie środki dla beneficjentów uruchomione zostaną w pierwszym kwartale następnego roku, tyle bowiem czasu zajmie prawdopodobnie notyfikacja programu pomocowego z KE. Odpowiedzialnymi za dysponowaniem tym instrumentem będą samorządy wojewódzkie wdrażające regionalne programy operacyjne.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: