eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 14.09-18.09.09

Rynki finansowe 14.09-18.09.09

2009-09-18 18:16

Przeczytaj także: Rynki finansowe 07.09-11.09.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Umocnienie złotego okazało się korzystne dla naszych papierów skarbowych, które odrobiły znaczną część strat z poprzedniego tygodnia. Jednoczesny wzrost notowań naszej waluty i cen obligacji sugeruje udział zagranicznych inwestorów portfelowych w transakcjach. Tym samym można powiedzieć, że chwilowo "efekt deficytu budżetowego" przestał wpływać na działania inwestorów, co jest o tyle logiczne, że deficyt naszego budżetu nie odbiega od średniej unijnej. Rentowności obligacji spadły w tym tygodniu o ok. 15 pkt bazowych. Rentowność papierów 10-letnich wynosi obecnie 6,10 proc., a 5-letnich 5,75 proc.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych w tym tygodniu nie zmieniła wartości i wyniosła 4,18 proc.

Zagraniczne rynki

Inwestorzy pozbywali się obligacji skarbowych amerykańskiego rządu pod wpływem danych makroekonomicznych. Mocniej niż oczekiwano wzrosła sprzedaż detaliczna, a liczba wydanych pozwoleń na budowę domów i liczba budów rozpoczętych spełniła oczekiwania rynkowe. W tej sytuacji inwestorzy uznali, że momentum zostało minięte, w czym utwierdził ich także Ben Bernanke, przewodniczący Fed, twierdzący, że recesja w USA to już przeszłość. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 0,94 proc. (wzrost o 7 pkt), a 10-letnich 3,43 proc. (wzrost o 11 pkt).

Ten sam scenariusz wydarzeń obserwowano w Europie, gdzie rentowność dwuletnich niemieckiego rządu wzrosła o 9 pkt do 1,29 proc., a 10-letnich o 4 pkt do 3,36 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Podobnie jak na rynku walutowym, GPW rozpoczęła tydzień od spadków, ale ich odrabianie w przypadku inwestorów giełdowych przebiegało wyjątkowo opornie. Podczas gdy złoty i obligacje korzystały ze wzrostu apetytu na ryzyko na światowych rynkach, sesje na warszawskiej giełdzie przebiegały w sposób spokojny, by nie powiedzieć nudny. Słabość naszego rynku wobec innych indeksów giełdowych (ustanawiających w tym tygodniu tegoroczne szczyty) jest zastanawiająca i może wynikać z przypadającego na piątek dnia rozliczania wrześniowych kontraktów terminowych. W istocie piątkowa sesja przyniosła wzrost obrotów zwłaszcza w ostatniej godzinie handlu, która jest podstawą wyznaczania kursów rozliczeniowych dla rynku terminowego i nie należy wykluczyć, że specyfika naszego rynku (na którym rynek terminowy jest bardziej płynny i może okresami wpływać na wydarzenia na rynku kasowym) opóźniała wzrosty w Warszawie. W skali tygodnia WIG zyskał 0,6 proc. przy obrotach na poziomie 6,5 mld PLN. WIG20 stracił 0,1 proc, mWIG wzrósł o 1,3 proc., a sWIG o 1,4 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Lepsze wyniki spółek

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: