eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 14.09-18.09.09

Rynki finansowe 14.09-18.09.09

2009-09-18 18:16

Przeczytaj także: Rynki finansowe 07.09-11.09.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - komunikat po posiedzeniu Szwajcarskiego Banku Narodowego sugeruje, że do 2011 r. inflacja nie powinna przekroczyć 1 proc. Odczyty inflacji konsumentów ze strefy euro, Japonii czy USA (wszystkie poniżej zera) sugerują, że największe gospodarki świata, pomimo skoordynowanej interwencji banków centralnych, w ciągu najbliższych kilku kwartałów na pierwszym miejscu powinny stawiać problem deflacji. Spadki cen ze wszystkimi swoimi negatywnymi konsekwencjami (niskie marże, cięcie kosztów, wzrost bezrobocia) jeszcze bardziej niż po stronie konsumentów widać we wskaźnikach PPI, czyli inflacji producentów - np. dla Niemiec wskaźnik ten wyniósł w sierpniu -7 proc. Inwestorzy giełdowi w dalszym ciągu wykazują niezaspokojony apetyt na akcje, o czym może świadczyć znacznie silniejszy wzrost węgierskiego indeksu BUX niż innych barometrów nastrojów z Europy Zachodniej.

USA - dzięki rządowemu programowi pomocowemu (Cash for Clunkers) w sierpniu zdrowe zjawiska w gospodarce przyspieszyły, lecz co bardziej istotne lekkie ożywienie widać nie tylko w sektorze motoryzacyjnym, który był głównym beneficjentem wsparcia. Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 2,7 proc. m/m (1,1 r. m/m bez pojazdów), co było najlepszym wynikiem od ok. trzech lat, a ponadto drugi miesiąc z rzędu rosła produkcja przemysłowa. Wysokie obroty na Nowojorskiej giełdzie zaobserwowane podczas ostatnich kilku sesji, świadczą o tym, że coraz więcej kapitału krąży po światowych rynkach, ale nie sposób stwierdzić, czy jest to wynikiem zamykania długich pozycji przez dużych graczy, czy może indywidualni inwestorzy na dobre wracają na rynek.

AZJA - na początku tygodnia w prasie gospodarczej na całym świecie jednym z głównych tematów były propozycje amerykańskich polityków dotyczące podniesienia o 35 proc. ceł na opony importowane z Chin. Chiny nie pozostały długo obojętne i w odwecie zapowiedziały, że przyjrzą się legalnym (tzn. akceptowanym przez WTO) możliwościom ograniczenia napływu taniego mięsa drobiowego i innych towarów ze Stanów. Wyższe bariery w międzynarodowej wymianie towarowej i "wojny celne" to ostatnia rzecz, jakiej obecnie potrzebuje światowa gospodarka.
Lepsze wyniki spółek

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: