eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePłatności elektroniczne a szara strefa

Płatności elektroniczne a szara strefa

2009-09-25 13:25

Przeczytaj także: Płatności elektroniczne a szara strefa 2013


Dalsza analiza, polegająca na dokonaniu symulacji wielkości szarej strefy przy zachowaniu niezmienionych czynników innych niż płatności elektroniczne, pokazała wpływ, jaki w danym kraju wywierają na to zjawisko płatności elektroniczne. Obliczenia – przeprowadzone dla Polski, Turcji i Rumunii w oparciu o stosowany do oceny takich wartości model MIMIC (ang. multiple indicators, multiple causes) – wykazały, że upowszechnienie płatności elektronicznych wpływa w znacznym stopniu na wielkość szarej strefy. W stosunku do Polski analiza wykazała, że bez rozwoju płatności elektronicznych w naszym kraju w latach 2004 do 2008, wielkość szarej strefy w 2008 r. mogłaby być wyższa o ponad 23 miliardy euro, tj. mogłaby sięgnąć równowartości ponad 30% oficjalnego PKB Polski.

„Nasze badanie wykonane wspólnie z profesorem Schneiderem pokazuje, że dzięki płatnościom elektronicznym możliwe jest ograniczanie zakresu stosowania gotówki – głównego czynnika sprzyjającego rozwojowi szarej strefy – i zwiększanie wpływów budżetowych, jak też bezpieczeństwa i wygody działalności gospodarczej” – powiedział Jacek Krawczyński podsumowując jedną z istotnych części badania.

Jak wskazuje raport, upowszechnienie płatności elektronicznych wymaga skupienia się na dwóch obszarach działania: objęciu szerszych grup ludności usługami bankowymi oraz wypieraniu gotówki.

Rozpatrując sposoby ograniczania szarej strefy stosowane w różnych krajach świata autorzy badania stwierdzili, że płatności elektroniczne są skuteczną i przynoszącą konkretne rezultaty metodą ograniczania szarej strefy i zwiększania wpływów budżetowych. Przykładowo w Meksyku władze ustanowiły specjalny fundusz dopłacający właścicielom małych sklepów do terminali płatniczych; z kolei Kolumbia i Argentyna wprowadziły ulgi w podatku od sprzedaży wobec płatności detalicznych dokonywanych z użyciem kart płatniczych. W kilku krajach, w tym np. w Rosji, Wielkiej Brytanii i Singapurze również instytucje państwowe dokonują swoich płatności drogą elektroniczną.

Raport konkluduje, że istnieje wiele powodów, dla których warto wprowadzać technologie płatności elektronicznych, także w obszarze drobnego biznesu. Już obecnie płatności elektroniczne są na szeroką skalę rozpowszechnione i akceptowane w społeczeństwie – dzięki kartom kredytowym, debetowym czy rozliczeniom za pomocą przelewów, w tym do wypłat wynagrodzeń. Systematycznie rozwija się technologia mikroprocesorowa, która m.in. umożliwia szybkie płatności zbliżeniowe z użyciem kart.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: