eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInternetowe zakupy i bezpieczeństwo transakcji

Internetowe zakupy i bezpieczeństwo transakcji

2009-09-27 03:10

Przeczytaj także: Bezpieczniejsze płatności internetowe


Zaletą kart płatniczych są większe możliwości w przypadku roszczeń skierowanych do sprzedawcy. W momencie nie wywiązania się sprzedawcy z umowy, klient ma możliwość dokonania obciążenia zwrotnego (charge back). Co spowoduje, że bank obciąży nierzetelnego sprzedawcę taką samą kwotą, którą musiał zapłacić klient. Jest to szczególnie atrakcyjne zabezpieczenie dla osób, które dokonują zakupów w Internecie, jak i biurach podróży czy liniach lotniczych.

Karty debetowe i kredytowe, to nie koniec możliwości płacenia plastikiem za e-zakupy. Dla osób, które nie są przekonane do bezpieczeństwa najpopularniejszych kart, zostały przygotowane karty przedpłacone i wirtualne. Pierwsze działają na zasadzie telefonicznego systemu pre-paid, gdzie użytkownik sam zdecyduje ile środków chce na nią wpłacić. Dodatkowym plusem jest fakt, że taka karta może zostać wydana na okaziciela, również jako prezent. Głównymi wydawcami takich kart w Polsce są BZ WBK i ING Bank Śląski. Kartą przedpłaconą można płacić także w normalnym sklepie lub podjąć gotówkę z bankomatu.

W odróżnieniu od karty przedpłaconej karta wirtualna może nawet fizycznie nie istnieć, ponieważ służy wyłącznie do transakcji internetowych, które wymagają jedynie kilku danych. Całkowicie wirtualne karty oferuje ING Bank Śląski, natomiast karty wirtualne w fizycznej postaci oferują banki z grupy BRE (mBank i MultiBank). Z założenia karta wirtualna przez większość czasu ma zerowe saldo, a środki na nią przelewane są tylko na moment przed dokonaniem płatności za internetowe zakupy. Również w tym przypadku sam proces autoryzacji niczym się nie różni od pozostałych kart. Karty wirtualnej nie użyjemy jednak w realnym świecie – nie zda się na nic ani w restauracji, ani w bankomacie.

Ostatnim sposobem ułatwiającym płacenie za internetowe zakupy są systemy płatności on-line. Dzięki temu rozwiązaniu można dokonywać płatności krajowych i zagranicznych w czasie rzeczywistym. Najpopularniejszymi takimi platformami są zagraniczne PayPal i Moneybookers, które również na Polskim rynku mają swoje odpowiedniki, np. PayU. Poza niskim kosztem obsługi, warto docenić bezpieczeństwo takich platform. Kupujący nie musi podawać sprzedawcy swoich informacji finansowych (np. o karcie kredytowej), a jedyną informacją która jest przekazywana jest adres e-mail. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest brak potrzeby wypełniania danych do przelewu oraz to, że system ten działa również pomiędzy osobami indywidualnymi. Dzięki temu Polacy z powodzeniem mogą dokonywać zakupów w niemal każdym zakątku świata, chociażby na najpopularniejszym portalu aukcyjnym eBay.

Wybierając formę zapłaty spośród wielu możliwości, trzeba pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności. Wybór rzetelnego sprzedawcy i bezpiecznej formy zapłaty nie zagwarantuje stuprocentowej pewności, jeśli operacje te wykonywane są na nieodpowiednio zabezpieczonym komputerze. W tym celu należy pamiętać, aby unikać dokonywania operacji finansowych na ogólnodostępnych komputerach. A ten z którego takie płatności będą realizowane powinien być odpowiednio chroniony przez aktualne oprogramowanie antywirusowe i program typu firewall, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo przechwycenia danych finansowych. Natomiast już w trakcie transakcji należy się upewnić, że strona na której dokonywana jest autoryzacja chroniona jest odpowiednim certyfikatem (ikonka kłódki widoczna w przeglądarce), a jej adres rozpoczyna się od https.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: