eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 21.09-25.09.09

Rynki finansowe 21.09-25.09.09

2009-09-25 18:18

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14.09-18.09.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Na początku tygodnia krajowe obligacje traciły wraz ze złotym, co jest o tyle niecodziennym zachowaniem, że jednocześnie rosły indeksy giełdowe, a to właśnie inwestorów zagranicznych podejrzewano o zakupy na GPW. W środę tendencja spadkowa została wyhamowana, za sprawą udanego przetargu obligacji, na którym popyt dwukrotnie przewyższył podaż, zaś Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przeprowadzenie przetargu uzupełniającego. W sumie rentowność obligacji wzrosła o 6-8 pkt właśnie za sprawą słabego początku tygodnia.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych spadła w tym tygodniu o 2 pkt i wyniosła 4,16 proc.

Zagraniczne rynki

Na rynku obligacji USA zanotowano niewielkie zmiany, ze względu na mieszany charakter publikowanych danych makroekonomicznych. W piątek okazało się, że spadła wartość zamówień na dobra trwałe, wzrosła za to sprzedaż domów na rynku pierwotnym. W czwartek opublikowano liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która spadła o 20 tys., niestety spadła też liczba transakcji na wtórnym rynku domów. W efekcie rentowność obligacji dwuletnich wzrosła o 5 pkt do 0,99 proc., a 10-letnich spadła o 3 pkt do 3,40 proc.

W Europie oceny danych były bardziej jednoznaczne - spadki na rynkach akcji i surowców wymusiły wyższe zainteresowanie obligacjami niemieckiego rządu. Rentowność papierów dwuletnich spadła o 7 pkt do 1,22 proc., a 10-letnich o 9 pkt do 3,27 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Warszawskie indeksy zbliżyły się do tegorocznych szczytów, a cały tydzień inwestorzy mogą zaliczyć do udanych, głównie jednak za sprawą wtorkowej sesji, która przyniosła 4-5 proc. wzrost głównych indeksów bez żadnego wyraźnego powodu po stronie publikowanych danych makroekonomicznych i zachowania indeksów giełdowych na innych rynkach. GPW do poprzedniego piątku nie nadążała za wzrostami na światowych rynkach, zatem zwyżka wtorkowa została odebrana jako próba odrobienia dystansu. Nie mniej kolejne dni tygodnia nie przyniosły kontynuacji tej tendencji, a czwartek i piątek upłynął pod znakiem realizacji zysków zanim WIG i WIG20 zdołały zbliżyć się do szczytów z sierpnia (i zarazem tegorocznych).

W skali tygodnia WIG wzrósł o 3,65 proc., czemu towarzyszyły obroty najwyższe od połowy sierpnia (8,1 mld PLN). WIG20 zyskał 4,6 proc., mWIG 1,1 proc., a sWIG 1 proc. W przypadku sWIG zanotowano obroty najwyższe od połowy lutego 2009 r. (1,045 mld PLN).

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

USA: słabe dane makro

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: