Rynki finansowe III kw. 2009 r.
2009-10-02 12:28
Przeczytaj także: Rynki finansowe II kw. 2009 r.
Warto zwrócić uwagę także na fakt, że popyt przeniósł się z największych spółek na małe i średnie, co może świadczyć o rosnącym udziale drobnych inwestorów w całości rynku. Swoje pięć minut w trzecim kwartale miały m.in. spółki groszowe, do łask inwestorów, zwłaszcza tych o spekulacyjnym zacięciu, wróciły także walory firm kontrolowanych przez znanych inwestorów – np. Romana Karkosika. Boryszew zyskał na wartości w III kw. 143 proc., akcje Skotanu podrożały o 208 proc. Pojawiające się w mediach reklamy agresywnych funduszy inwestycyjnych powinny być nie zachętą, lecz raczej koleją przestrogą przed wejściem na rynek akcji w momencie wyczerpywania się trendu wzrostowego (analogia do 2007 r.), co widoczne będzie dopiero po upływie czasu.fot. mat. prasowe
Dla posiadaczy jednostek uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych był to kolejny udany kwartał. Pod względem statystycznym nawet bardziej udany od poprzedniego, bo tym razem spośród wszystkich sklasyfikowanych przez nas funduszy otwartych (407) na plusie było 371, czyli 91 proc., podczas gdy w drugim kwartale wskaźnik ten wyniósł 88 proc.
fot. mat. prasowe
Stopy zwrotu funduszy wg kategorii w III kw. 2009 r.
Patrząc na średnie wyniki wypracowane w poszczególnych kategoriach, najlepiej wypadły fundusze akcji zagranicznych sektora nieruchomości. Do tej grupy należą fundusze inwestujące głównie w spółki z branży budowlanej i deweloperskiej, notowane na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej. Najlepszy z nich – Arka Rozwoju Nowej Europy – w ujęciu złotowym przyniósł blisko 34-proc. stopę zwrotu.
fot. mat. prasowe
10 najlepszych funduszy otwartych w III kw. 2009 r.
Jedyną wśród analizowanych przez nas grup funduszy, która III kw. zakończyła na minusie, były fundusze dłużne dolarowe (średnia -2,5 proc.). Generalnie rzecz biorąc, na funduszach obligacji zagranicznych – denominowanych w euro i dolarze – w trzecim kwartale można było nieźle zarobić, ale tylko w ujęciu walutowym (odpowiednio: 5,2 i 7,1 proc.). Niestety w tym samym czasie nasza waluta umocniła się zarówno wobec dolara, jak i euro, dlatego po przeliczeniu na złote te inwestycje przyniosły straty albo bardzo niewielkie zyski (fundusze dłużne eurowe zakończyły kwartał na 0,5-proc. plusie).
oprac. : Ł. Wróbel, B. Waszczyk / Open Finance