eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 28.09-02.10.09

Rynek walutowy 28.09-02.10.09

2009-10-02 19:00

Kończący się tydzień przyniósł sporo nowych, istotnych informacji o kondycji najważniejszych gospodarek.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 21.09-25.09.09

Informacją tygodnia okazała się zrewidowana dynamika PKB za II kw. W Stanach Zjednoczonych. Według ostatecznego odczytu gospodarka USA skurczyła się w drugim kwartale o 0,7% r/r. Wynik ten był zdecydowanie lepszy od prognoz, które zakładały rewizję dynamiki w dół. Ponadto, wynik ten był lepszy od poprzedniego odczytu na poziomie -1%.

Nierówna aktywność gospodarcza

Mieszane okazały się być odczyty indeksów aktywności gospodarczej. W przypadku sektora produkcyjnego w Strefie Euro mieliśmy do czynienia z rewizją wstępnych danych w górę do poziomu 49,3 pkt. Z kolei w przypadku Stanów Zjednoczonych indeks również wzrósł, ale nie tak mocno jak tego oczekiwano, bo jedynie do poziomu 52,4 pkt. Zupełnie natomiast zawiódł indeks dla okręgu Chicago, ponieważ wyniósł 46,1 pkt. (spodziewano się odczytu na poziomie 52 pkt.).

Zaskakujący rynek nieruchomości

Słabiej wypadły również inne dane makro. Indeks nastrojów konsumentów wg Conference Board nieoczekiwanie spadł z poziomu 54,1 pkt. miesiąc temu do 53,1 pkt. obecnie, a dane wstępne na temat inflacji CPI w Strefie Euro wskazały, że wyniesie ona -0,3% r/r (oczekiwano 0,2%). Jedynie dynamika indeksu podpisanych umów kupna domów w USA zaskoczyła bardzo pozytywnie, ponieważ wyniosła 6,4% m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu jedynie o 1%.

Dane o rynku pracy w USA

Innym ważnym obszarem, z którego opublikowano w tym tygodniu dane był rynek pracy za oceanem. Początkowo w środę okazało się, że raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wskazał, iż we wrześniu ubyło 254 tys. etatów. Wynik ten był wyraźnie gorszy od prognoz rynkowych. Następnie inwestorzy poznali liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która wyniosła 551 tys. (również powyżej prognoz). Natomiast w piątek Urząd Pracy w USA ogłosił oficjalne dane, według których liczba etatów spadła o 263 tys., a stopa bezrobocia wyniosła 9,8%.

Tydzień należał do dolara

W ciągu ostatnich dni na rynku panowały prodolarowe nastroje. Mieszane dane wprowadzały niepewność, która przeważnie sprzyja właśnie amerykańskiej walucie. Ponadto umacnianiu dolara sprzyjały pogarszające się nastroje na rynku giełdowym, gdzie indeksy notowały coraz to niższe poziomy. Po sporych wahaniach kurs EUR/USD kończył tydzień w okolicy poziomu 1,4620, czyli poniżej tego z początku tygodnia.

Garstka danych makro

Danych makro z polskiej gospodarki było bardzo mało. Poznaliśmy praktycznie jedynie poziom indeksu PMI dla sektora produkcyjnego (wyniósł 48,2 pkt. podczas gdy spodziewano się odczytu na poziomie 49,1 pkt.) oraz prognozę inflacji CPI Ministerstwa Finansów, która wyniosła 3,5%. Ponadto w tym tygodniu odbyło się posiedzenie RPP, na którym zapadła decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 3,5%. Nie było to żadnym zaskoczeniem dla rynku, ponieważ już od jakiego czasu członkowie Rady sugerowali, że zmian nie będzie. Jednocześnie prezes Skrzypek poinformował, że NBP zamierza od 2010 roku wprowadzić 12-miesięczne transakcje repo.

Koniec sporu z Eureko

Jednak najważniejszym wydarzeniem dla złotego było z pewnością podpisanie ugody pomiędzy Eureko i Ministerstwem Skarbu w sprawie PZU. Zgodnie z ustaleniami Eureko wycofa pozew przeciw polskiemu rządowi o odszkodowanie, a zamian otrzyma ok. 7,5 mld złotych jako dywidendę. Dyrektor Finansowy Eureko poinformował, że firma dokonała już zabezpieczenia kursu na potrzeby wymiany tych środków na euro, zatem sprawa ta nie powinna mieć już większego wpływu na osłabienie złotego.

Słaby złoty

Niestety ten tydzień nie należał do najbardziej udanych dla złotego. Pogorszenie nastrojów globalnych oraz słabe dane makro przyczyniły się do wyraźnego osłabienia naszej waluty. Jednocześnie duży wpływ na taki rozwój wydarzeń mogła mieć niepewność co do finalizacji kwestii PZU. W piątek, dzięki podpisaniu ugody złoty odzyskał sporą część sił, jednak ostatecznie mimo wszystko pozostawał słaby. Kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,24, a USD/PLN 2,92.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: