eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweJak działa rynek obligacji Catalyst?

Jak działa rynek obligacji Catalyst?

2009-10-05 13:54

29 września 2009 r. odbyło się pierwsze Seminarium, otwierające cykl wspólnych działań edukacyjnych KDPW i GPW pod hasłem "Wspólnie dla rynku". Inauguracyjne seminarium związane było z inicjatywą uruchomienia na GPW rynku obligacji Catalyst. Podczas spotkania można było zapoznać się z instrumentami, jakie mogą być notowane na rynku obligacji, zasadami obrotu, ofertą rynku zarówno dla inwestorów jak i emitentów, systemem rozliczeń i rozrachunku transakcji, a także systemem gwarantowania rozliczeń dla CATALYST.

Przeczytaj także: Pierwsze obligacje w obrocie na CATALYST

GPW i KDPW podają, iż CATALYST to projekt strategiczny, obliczony na lata funkcjonowania, niezależnie od zmieniających się warunków makroekonomicznych. Celem przyświecającym tworzeniu CATALYST jest wykreowanie obligacji jako instrumentu finansowania i instrumentu inwestorskiego. Ważnym krokiem w budowie rynku było uporządkowanie strony infrastrukturalnej (spółka BondSpot jest dzisiaj ważnym elementem CATALYST)

Głównymi instrumentami na nowej platformie, zorganizowanej przez GPW i BondSpot (MTS-CeTO) są obligacje komunalne i korporacyjne. W CATALYST można wyróżnić dwa segmenty: 1) rynek regulowany i Alternatywny System Obrotu (ASO) oraz 2) rynki hurtowy i detaliczny. Platformy obrotu wykorzystywane na nowym rynku obligacji to WARSET (dla segmentu detalicznego) oraz platforma RPW, a w przyszłości Bond Vision (dla segmentu hurtowego).

Bezpośrednią działalność w zakresie obrotu instrumentami dłużnymi na rynku CATALYST mogą prowadzić podmioty posiadające status Uczestnika CATALYST, który mogą uzyskać:
  • firmy inwestycyjne,
  • zagraniczne firmy inwestycyjne,
  • instytucje kredytowe,
  • inne podmioty spełniające wymogi określone we właściwych przepisach prawa, dające rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków związanych z działaniem na Catalyst.
Jeśli chodzi o opłaty dla członków i uczestników rynku to opłaty transakcyjne dla rynku regulowanego GPW i ASO GPW zostały obniżone o 50% do 30 września 2010 roku, a dla rynku BondSpot zniesione do 30 września 2010 roku. Z kolei opłaty kwartalne za korzystanie z terminali dostępowych do RPW (BondSpot - rynek hurtowy) nie są pobierane aż do końca 2009 roku.

A jak wygląda wejście na rynek CATALYST?

Podczas Seminarium GPW i KDPW poinformowały, iż Emitentem (spiritus movens) na rynku CATALYST mogą zostać podmioty prowadzące działalność gospodarczą posiadające osobowość prawną, tj. spółki akcyjne i spółki z o.o.; spółki komandytowo – akcyjne oraz jednostki samorządu terytorialnego, tj. gminy, powiaty, województwa i związki tych jednostek.

Emitenci mogą wprowadzać do obrotu następujące obligacje ze względu na przedmiot praw przysługujących obligatariuszom:
  • Obligacje ucieleśniające wierzytelności pieniężne (emitowane przez każdy uprawniony podmiot), obligacje ucieleśniające wierzytelności niepieniężne i obligacje mieszane (mieszkaniowe obligacje prywatyzacyjne)
  • Obligacje z udziałem w zysku, poza dyskontem lub odsetkami – „bonus” w postaci udziału w dywidendzie
  • Obligacje zamienne na akcje – emitowane jedynie przez spółki akcyjne, jednocześnie z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
Należy przy tym zaznaczyć, iż Emitenci mogą wprowadzać na rynek jedynie obligacje na okaziciela (przeniesienie praw własności następuje poprzez samo wydanie dokumentu).

W przypadku zdecydowania się na emisję obligacji należy najpierw ustalić dokładnie wielkość i warunki emisji, tzn. kwotę, serię, transze, terminy wykupu, oprocentowanie, minimalną subskrybowaną liczbę oraz cel. Informacje te powinny zawierać się w uchwale wspólników/akcjonariuszy/rady/sejmiku. Następnie należy zdecydować się na sposób emisji. Podobnie jak na rynku GPW, oferta może przebiegać na dwa sposoby:
  • PUBLICZNA: wymaga prospektu, oferującego i rejestracji w KDPW przed rozpoczęciem oferty – terminy z ustawy o obligacjach
  • PRYWATNA: propozycja nabycia zawierająca szczegółowe informacje nt. emisji (dokument ofertowy zgodny z ustawą o obligacjach) – terminy zgodne z ustawą o obligacjach

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: