eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTFI: wartość aktywów netto IX 2009

TFI: wartość aktywów netto IX 2009

2009-10-09 02:03

TFI: wartość aktywów netto IX 2009

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wrzesień był kontynuacją trwającej od siedmiu miesięcy dobrej passy dla krajowego rynku funduszy inwestycyjnych. Aktywa funduszy wzrosły bowiem o +2,2 mld PLN do poziomu 88,2 mld PLN - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto VII 2009

W ujęciu procentowym jest to zmiana na poziomie +2,6%, sporo niższym niż w poprzednich dwóch miesiącach, ale lepszym niż np. w maju i czerwcu, kiedy aktywom funduszy pomagały giełdowe wzrosty. Wrzesień przyniósł również po raz pierwszy od 18 miesięcy sytuację, w której wartość środków pod zarządzaniem była wyższa niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Aktywa wyrażone we wspólnej walucie spadły o -0,4% do 20,9 mld EUR, na co wpływ miało osłabienie złotego względem euro o -2,9%.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

W minionym miesiącu krajowy rynek akcji okazał się jednym ze słabszych na świecie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił -1,0%, natomiast indeks największych i najbardziej płynnych spółek - WIG20 -0,9%. Gorzej wypadły wskaźniki mierzące koniunkturę wśród spółek o mniejszej kapitalizacji - mWIG40 oraz sWIG80, które straciły odpowiednio: -3,4% oraz -2,5%. Rynek papierów dłużnych również nie wyglądał najkorzystniej. Indeks IROS mierzący koniunkturę w obszarze obligacji benchmarkowych Skarbu Państwa zyskał zaledwie +0,17%. Części funduszy powiązanych z krajowym rynkiem akcji udało się jednak wypracować dodatnie stopy zwrotu. Dodatnie wyniki osiągnęła również większość produktów z segmentów najbezpieczniejszych oraz fundusze inwestujące za granicą. Dzięki temu, wynik zarządzania miał dodatni wpływ (+1,6 mld PLN) na wartość aktywów na poziomie całego rynku. Pozytywnie zadziałało również saldo nabyć i odkupień, które wg wstępnych szacunków Analiz Online wyniosło niecałe +0,7 mld PLN.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Segmentem, który odnotował we wrześniu najwyższą dynamikę wzrostu aktywów były fundusze surowcowe. W ich przypadku zadziałał efekt niskiej bazy, gdyż do osiągnięcia tak korzystnego wyniku wystarczyło zwiększenie stanu posiadania zaledwie o +4,0 mln PLN. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie klientów surowcami, jako kategorią lokat o korzystnych, zdaniem ekspertów, perspektywach.

Wysoki przyrost aktywów wykazały również dwa najbezpieczniejsze segmenty produktów, tj. fundusze pieniężne i gotówkowe (+7,3%) oraz fundusze ochrony kapitału (+5,6%). Pomógł im zauważalny spadek zainteresowania lokatami bankowymi oraz nerwowość związana z powszechnym oczekiwaniem na korektę po kilkumiesięcznych wzrostach rynków akcji. Dzięki temu, rynkowy udział funduszy gotówkowych i pieniężnych zwiększył się do 9,4%, natomiast produktów ochrony kapitału do 3,5%.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: