Rynki finansowe 05.10-09.10.09
2009-10-09 20:24
© fot. mat. prasowe
Początek tygodnia przyniósł umocnienie złotego, któremu sprzyjał spadek notowań dolara na świecie oraz dobra koniunktura na rynkach akcji.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.09-02.10.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Od środy nastroje pogorszyły się, co częściowo wiązano z roszadami w rządzie Donalda Tuska (nie dotyczącymi jednak istotnych funkcji gospodarczych), a częściowo z umocnieniem dolara wobec euro. Do końca tygodnia złoty tracił bez pokrycia w danych makroekonomicznych czy w zachowaniu innych rynków. Być może przeważają obawy o przyszłoroczne zadłużenie Polski, które może przekroczyć 55 proc. PKB, o czym kilkukrotnie spekulowano w końcówce tygodnia. Licząc od minionego piątku euro podrożało 0,5 proc. do 4,255 PLN (najwyższe zamkniecie od 24 lipca), a frank nie zmienił wartości przy kursie 2,80 PLN (kurs z 15:20). Dolar spadł zaś o 0,2 proc. do 2,891 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Poniedziałek i wtorek przyniosły kolejne osłabienie dolara, któremu towarzyszył wzrost notowań surowców oraz zalew komentarzy deprecjonujących rolę dolara we współczesnym systemie finansowym. W środę dolar przeszedł krótkoterminową korektę wzrostową, by ponownie tracić w czwartek - nadal z tych samych powodów. W nocy z czwartku na piątek - naszego czasu - Ben Bernake powiedział, że Fed będzie gotowy na podniesienie stóp procentowych, kiedy perspektywy gospodarcze poprawią się trwale. Dzięki jego wypowiedzi dolar zaczął się umacniać, w czym wspomagały go lepsze od oczekiwanych dane o deficycie handlowym USA w sierpniu. W skali tygodnia euro zyskało jednak 0,8 proc. wobec dolara i kosztowało 1,4725 USD (najwyższe zamknięcie tygodnia od sierpnia 2008 r.). Jen stracił do dolara 0,6 proc. i 1,4 proc. do euro. Frank stracił wobec wspólnej waluty 0,6 proc. i niemal nie zmienił wartości wobec dolara.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce