eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy Catalyst odniesie sukces?

Czy Catalyst odniesie sukces?

2009-10-14 11:57

Przeczytaj także: Jak działa rynek obligacji Catalyst?


I wreszcie piątym powodem mogącym wpłynąć na powodzenie nowej platformy GPW, który wskazuje Tomasz Puzyrewicz, będzie jej możliwość nadania wyceny rynkowej papierom dłużnym. – "Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność danego instrumentu finansowego dla inwestora instytucjonalnego jest jego rynkowa wycena" – mówi przedstawiciel ORK BZ WBK. "Płynny rynek Catalyst będzie dostarczał wyceny rynkowej. Można zatem oczekiwać, że inwestorzy ci będą bardziej zainteresowani obligacjami notowanymi już na Catalyst" – dodaje Puzyrewicz.

W całym tym miodzie jest jednak jedna łyżka dziegciu. Dotychczasowy rynek obligacji komunalnych i korporacyjnych miał w dużej mierze charakter parakredytowy. Tomasz Puzyrewicz przypomina, że obligacje nieskarbowe i tak w dacie emisji lądowały przeważnie w księgach banków – organizatorów i jednocześnie gwarantów zamknięcia emisji. – "Można wręcz stwierdzić, że banki, traktując obligacje do końca zeszłego roku jako jeden z instrumentów ekspansji kredytowej, zepsuły rynek organizacji emisji obligacji nieskarbowych w Polsce" - dodaje ekspert ORK BZ WBK. Organizacja ta „sprzedawana w komplecie” z gwarancją zamknięcia emisji lub zobowiązaniem jej objęcia, przyzwyczaiła emitentów, że obligacje to jeszcze jeden sposób pozyskania pieniędzy z banku.

– "Wytworzyła się specyficzna sytuacja, w której konstruowano programy emisji pod kątem służb kredytowych banków, a nie potrzeb inwestorów docelowych" – podkreśla Tomasz Puzyrewicz. Podstawową przeszkodą dla powodzenia rynku Catalyst będzie więc trudność z zerwaniem z dotychczasowym, parakredytowym charakterem krajowego rynku obligacji nieskarbowych.

Inną zagadką jest zachowanie się rodzimych funduszy inwestycyjnych wobec giełdowej platformy obrotów papierami dłużnymi. Ciężko dziś stwierdzić, czy będą one zainteresowane emisjami o relatywnie niskiej wartości, jakich polem będzie Catalyst.

Za Catalystem przemawia przede wszystkim jego dobrze przygotowany projekt oraz szczęśliwie wybrany termin w jakim nowa platforma GPW wystartowała. Pytanie, które trzeba postawić, brzmi: czy pionierskość najnowszego dzieła Ludwika Sobolewskiego, nie będzie największą przeszkodą w osiągnięciu sukcesu na dzisiejszym rynku nieskarbowych papierów dłużnych w Polsce.

"Trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, że rynek Catalyst w krótkiej perspektywie czasowej jest skazany na sukces. Moim zdaniem będzie to jednak przełom na krajowym rynku obligacji nieskarbowych" – podsumowuje Tomasz Puzyrewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: