Rynki finansowe 12.10-16.10.09
2009-10-16 18:53
© fot. mat. prasowe
Minione dni przyniosły powrót do tendencji wzrostowej złotego po kilku tygodniach niepewności.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 05.10-09.10.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Pomogły w tym dane dotyczące inflacji, ponieważ są sygnałem, że RPP może powstrzymać się od podwyżek stóp procentowych (choć późną jesienią oczekiwany jest ponowny wzrost cen wynikający z efektów bazowych), a więc obligacje nie będą traciły na wartości. Ponadto spory zastrzyk gotówki otrzymały fundusze inwestujące na rynkach wschodzących - tak w akcje, jak i obligacje, i część tych środków mogła trafić na nasz rynek. Stałymi elementami wspierającymi złotego są też spadający na świecie dolar i dobre nastroje na rynkach finansowych. W skali tygodnia dolar spadł o 2,7 proc. do 2,827 PLN, euro o 1,6 proc. do 4,206 PLN, a frank o 1,5 proc. do 2,772 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Dolar ponownie tracił na wartości w tych dniach, kiedy na rynek docierały informacje dotyczące zmiany postępowania banków centralnych na świecie z rezerwami walutowymi. Według obliczeń Bloomberga w III kwartale banki centralne nadwyżki w 67 proc. ulokowały w walutach innych niż dolar, co stanowi dokładne odwrócenie proporcji wobec stanu sprzed dekady. Kurs euro dotarł w najwyższym punkcie do 1,497 USD (najwyżej od 14 miesięcy), lecz w końcówce tygodnia inwestorzy realizowali zyski i skończyło się na kursie o centa niższym. To i tak o 1 proc. wyżej niż w poprzedni piątek.
Jen stracił do dolara 1,5 proc. i 2,6 proc. wobec euro. Widać więc, że nie jest już preferowaną walutą w transakcjach carry-trade, ku uciesze japońskich eksporterów. Frank umocnił się do dolara o 1,1 proc. i niemal nie zmienił wartości wobec euro.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce