Rynki finansowe 12.10-16.10.09
2009-10-16 18:53
Przeczytaj także: Rynki finansowe 05.10-09.10.09
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Dobre nastroje na rynku walutowym, udany przetarg obligacji drogowych, spadek inflacji i poprawa salda na rachunku obrotów bieżących - to elementy, które zadecydowały o wzroście cen krajowych obligacji. Rentowność papierów dwuletnich spadła do 5 proc., a 10-letnich do 6,06 proc. Tygodniowa skala zmian sięgnęła 8-13 pkt.
Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych nie zmieniła się w tym tygodniu i wyniosła 4,19 proc.
Zagraniczne rynki
Przez większą część tygodnia obligacje amerykańskiego rządu traciły na wartości, kiedy inwestorzy widzieli poprawę wyników kwartalnych i lepsze dane makroekonomiczne. W piątek dane o produkcji przemysłowej okazały się lepsze od oczekiwań, ale za to raporty kwartalne Bank of America i General Electric srodze rozczarowały, co nieco podratowało posiadaczy obligacji. Na koniec tygodnia rentowność papierów dwuletnich wynosiła 0,98 proc. (tyle co przed rokiem), a 10-letnich 3,44 proc. (wzrost o 15 pkt).
Wzrosły także rentowności obligacji niemieckiego rządu . Na koniec tygodnia rentowność dwuletnich obligacji sięgnęła 1,41 proc. (wzrost o 5 pkt w skali tygodnia), a 10-letnich 3,29 proc. (wzrost o 10 pkt).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Uwaga inwestorów koncentrowała się na akcjach dużych spółek, i to głównie najpłynniejszych z nich (KGHM, Pekao, PKO BP, Telekomunikacja), co może mieć związek z oczekiwaniem na większe zainteresowanie GPW ze strony inwestorów zagranicznych. Do takich przemyśleń mogą skłaniać trwające oferty publiczne PKO BP i PGE o łącznej wartości 10 mld PLN. Jeśli inwestorzy zagraniczni faktycznie zainteresują się naszym rynkiem, wówczas w orbicie zainteresowań pozostaną właśnie najpłynniejsze papiery. Ponadto napływ środków do funduszy rynków wschodzących także wpływa na kapitalizację właśnie największych spośród blue chips. Dzięki temu WIG20 mógł zyskać w skali tygodnia 2,8 proc., a WIG 1,3 proc. Jednak już małe i średnie spółki nie cieszyły się uwagą - sWIG stracił 2,2 proc., a mWIG 1,1 proc. (dane z 15:45). WIG jako jeden z niewielu głównych indeksów na świecie nie zdołał osiągnąć nowego tegorocznego szczytu notowań. Obroty wzrosły powyżej 8 mld PLN.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce