Euroobligacje źródłem kapitału dla firm
2009-11-01 00:22
Przeczytaj także: Inwestycje w fundusze dolarowe opłacalne?
Przyczyniła się do tego liberalizacja prawa w zakresie przepływu międzynarodowego kapitału, globalizacja oraz rozwój technologii telekomunikacyjnych i informacyjnych. Rozwój międzynarodowych giełd instrumentów finansowych oraz systemów depozytowo-rozliczeniowych zdeterminował proces powstawania globalnego systemu sprzedaży i wtórnego obrotu obligacjami.Rynek długu
Rynek międzynarodowy, ze względu na wielkość, umożliwia pozyskanie znacznie większych kapitałów niż oferuje lokalny system bankowy lub emisja krajowa. Stanowi to alternatywę dla kredytu, gdzie bank lub konsorcjum bankowe dyktuje wszelkie warunki, niejednokrotnie niekorzystne dla przedsiębiorstwa. Krajowy rynek dłużnych papierów wartościowych często okazuje się zbyt płytki, aby wchłonąć w krótkim czasie dużą emisję obligacji. Stąd w ostatnich latach w Polsce, można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania pozyskiwaniem finansowania poprzez emisje obligacji na rynki zagraniczne.
Największym emitentem obligacji na rynki zagraniczne w naszym kraju jest Skarb Państwa. Jednak rynek emisji obligacji zagranicznych rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w sektorze przemysłowym i finansowym. Wskazać tu można m.in. na takie podmioty jak: BRE Bank, Netia, PGNiG, elektrownia Turów, Telekomunikacja Polska czy TVN.
Klasyfikacja
Obligacje plasowane na rynkach zagranicznych, występujące najczęściej w postaci papierów wartościowych na okaziciela, dzielą się na: obligacje obce (foreign bonds) i euroobligacje (eurobonds). Obligacje obce są zagranicznymi dłużnymi papierami wartościowymi, sprzedawane na terenie danego kraju i denominowane w walucie tegoż kraju. W takim przypadku emisja tych obligacji również podlega lokalnej jurysdykcji. Przykładem obligacji obcej jest denominowana w dolarach USA i sprzedawana w USA obligacja, której emitentem jest polska spółka akcyjna.
W zależności od kraju, w którym obligacje są dystrybuowane, mogą one otrzymać specyficzną nazwę, nawiązującą metaforycznie do nazwy tego kraju, np.: yankee bonds, bulldog bonds, samurai bonds, Rembrandt bonds, matador bonds. Euroobligacje są dłużnymi papierami wartościowymi sprzedawanymi poza krajem pochodzenia waluty, w której są denominowane, mogą być sprzedawane także w kilku krajach równocześnie. W praktyce jednak, emisja euroobligacji podlega najczęściej jurysdykcji angielskiej lub Stanu Nowy Jork – bez względu na miejsce dystrybucji i notowań obligacji.
oprac. : eGospodarka.pl