eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzy Catalyst ożywi rynek obligacji?

Czy Catalyst ożywi rynek obligacji?

2009-10-25 00:32

Z końcem września na polskim rynku pojawił się nowy rynek obrotu papierami wartościowymi - Catalyst. Wykorzystuje on platformy transakcyjne GPW i BondSpot (czyli dawniej MTS CeTO) i przeznaczony jest dla nieskarbowych dłużnych instrumentów finansowych - obligacji komunalnych, korporacyjnych i listów zastawnych. Jednym z celów utworzenia Catalyst, jest ożywienie zainteresowania inwestorów rynkiem obligacji, zwłaszcza samorządowych.

Przeczytaj także: Jak działa rynek obligacji Catalyst?

Konstrukcja rynku

Rynek, a raczej rynki Catalyst to cztery platformy obrotu. Dwie prowadzone przez GPW w formie rynku regulowanego i ASO, przeznaczone są dla inwestorów detalicznych. Pozostałe dwa rynki, prowadzone przez BondSpot, również w formie rynku regulowanego i ASO, przeznaczone są dla klientów hurtowych. Na wszystkich rynkach tworzących Catalyst, realizację transakcji zapewnia Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, a emitenci są zobowiązani do przestrzegania obowiązków informacyjnych, dotyczących raportów bieżących i okresowych. Obowiązki te będą spoczywały także na emitencie, którego obligacje nie będą podlegały wprowadzeniu do obrotu na rynkach regulowanych lub w alternatywnym systemie obrotu Catalyst, lecz jedynie tzw. „autoryzacji” na Catalyst.

Zasady notowań sesyjnych na rynkach regulowanych i alternatywnych są prawie identyczne. Różnice dotyczą sposobu zawierania transakcji pakietowych. Na ASO transakcje takie można zawierać jedynie w godz. 8.00-16.30, a gdy transakcja ma być rozliczona w dniu jej zawarcia - w godz. 8.00 – 14.00, tylko w czasie notowań. Ponadto na ASO maksymalne odchylenie kursu transakcji pakietowej od kursu ostatniej transakcji może wynieść 3 punkty procentowe, podczas gdy na rynkach regulowanych jest to 10%.

Autoryzacja emisji – co to jest?

Wprowadzenie na Catalyst zawsze wiąże się z obowiązkiem uzyskania tzw. autoryzacji emisji. Instrumenty, które taką autoryzację uzyskają, mogą zostać dopuszczone lub wprowadzone do obrotu zorganizowanego – na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu. Istnieje też możliwość uzyskania samej autoryzacji, bez wprowadzenia do obrotu. Emisja zautoryzowana zostaje zarejestrowana w systemie informacyjnym Catalyst.

Obligacje

Obligacje emitowane z zamiarem wprowadzenia na rynek Catalyst muszą być obligacjami na okaziciela. Wprowadzenie na rynek regulowany Catalyst, nawet poprzedzone ofertą niepubliczną, będzie wymagało sporządzenia i zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu, natomiast wprowadzenie do obrotu w alternatywnym systemie obrotu – tylko Dokumentu Informacyjnego zgodnie z regulaminem rynku. Dodatkowo, Giełda Papierów Wartościowych oferuje emitentom sprzedaż obligacji z wykorzystaniem systemu informatycznego giełdy, co może znacząco wpłynąć na powodzenie emisji, bowiem umożliwia uczestniczenie w ofercie wszystkim inwestorom, będącym klientami członków giełdy.

Na Catalyst przeniesiono obligacje, dotychczas notowane na GPW (np. Electus S.A., zajmującego się restrukturyzacją i finansowaniem wierzytelności zakładów opieki zdrowotnej). O przystąpieniu do systemu raportowego powiadomiły już m.in. miasto Ząbki i gmina Miejska Tczew.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: