Czy Catalyst ożywi rynek obligacji?
2009-10-25 00:32
Przeczytaj także: Jak działa rynek obligacji Catalyst?
Rating
W ocenie ryzyka dla instrumentów dłużnych pomocne mogą się okazać ratingi. Najbardziej znane agencje publikujące tego typu oceny, to Moody’s, Standard & Poors, Fitch. Polskie przepisy nie wymagają obowiązkowego nadawania ratingu obligacjom, z wyjątkiem emisji kierowanych na rynki zagraniczne, jednak firmy przygotowujące emisje obligacji często poddają się ocenie, co podnosi ich wiarygodność i pozwala inwestorom lepiej ocenić firmę. Ratingi odzwierciedlają np. terminowe regulowanie zobowiązań finansowych w przeszłości, rentowność na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz doświadczenie spółki na rynku. Wysokiej klasy obligacje potencjalnie pozwalają osiągnąć wyższe zyski. Za wysokiej klasy papiery uznaje się obligacje, którym agencje ratingowe nadały wysokie oceny wiarygodności. Najwyższa klasa bezpieczeństwa to „AAA”, takiej jednak nie ma nawet polski rząd. Przykładowo, agencja Fitch stosuje skalę od „AAA” do „D”. Electus S.A., którego obligacje uczestniczą w obrocie na platformie Catalyst RR GPW (rynku regulowanego przez GPW), otrzymał długoterminowy rating podmiotu w walucie obcej (foreign currency Long-term IDR) na poziomie „B-” oraz długoterminowy rating krajowy (National Long-term rating) na poziomie „B+’(pol)”.
Uczestnik Catalyst
Działalność w zakresie obrotu instrumentami dłużnymi na rynku Catalyst mogą prowadzić podmioty posiadający status tzw. Uczestnika Catalyst. Może nim zostać polska lub zagraniczna firma inwestycyjna, instytucja kredytowa albo inny podmiot, spełniający wymogi określone we właściwych przepisach prawa, dający rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków związanych z działaniem na Catalyst. Uczestnik Catalyst może składać zlecenia i zawierać transakcje wszystkimi instrumentami wprowadzonymi do obrotu, na rachunek własny lub na rachunek klienta. Obecnie status uczestnika posiada 46 podmiotów.
Dla każdego coś dobrego
Dla przedsiębiorstw i samorządów emisja obligacji jest alternatywą dla kredytu, tym bardziej atrakcyjną, że pozwala na rozłożenie kwoty emisji na poszczególne lata, tak, aby obciążenie dla budżetu jednostki było jak najmniejsze. Nie bez znaczenia jest prestiż i zwiększona wiarygodność, jaką niesie upublicznienie firmy.
Platformy obrotu Catalyst mogą okazać się krokiem milowym w rozwoju polskiego rynku obligacji, zwłaszcza komunalnych. Optymalne procedury dopuszczeniowe zachęcają instytucje i jednocześnie spełniają oczekiwania informacyjne inwestorów. Emisje mogą mieć różną wysokość i charakterystykę, – co pozwala na pewną swobodę i elastyczność emitentów, a jednocześnie korespondują z oczekiwaniami różnych inwestorów – zainteresowanych transakcjami na rynku detalicznym lub hurtowym, regulowanym bądź alternatywnym.
Autor: Adam Osiński, Partner Zarządzający w kancelarii EBC Solicitors Arkadiusz Stryja sp.k.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl