eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 19.10-23.10.09

Rynki finansowe 19.10-23.10.09

2009-10-23 18:26

Przeczytaj także: Rynki finansowe 12.10-16.10.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

W pierwszej części tygodnia nasze obligacje zyskiwały na wartości, a rentowność obligacji dwuletnich spadła nawet do 4,9 proc. , jednak w środę doszło do silnej korekty (w następstwie spadków cen akcji na światowych rynkach) i ostatecznie kończymy tydzień na poziomach zbliżonych do poprzedniego piątku.

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych spadła o 1 pkt i wyniosła 4,18 proc.

Zagraniczne rynki

Amerykańskie obligacje nieznacznie traciły w tym tygodniu ze względu na relatywnie dobrą kondycję nowojorskiej giełdy, dobre wyniki spółek sygnalizujących możliwość ożywienia gospodarczego i obawy o zmianę nastawienia Fed wobec terminu utrzymywania stóp procentowych na rekordowo niskich poziomach. W rezultacie w piątek rentowność obligacji dwuletnich po raz pierwszy od miesiąca sięgnęła 1 proc. (wzrost o 2 pkt), a 10-letnich 3,47 proc. (wzrost o 3 pkt).

W przypadku obligacji niemieckiego rządu rentowność papierów dwuletnich spadła o 3 pkt (do 1,38 proc.), a 10-letnich wzrosła o 5 pkt do 3,34 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Warszawski rynek akcji spisywał się w tych dniach znacznie lepiej od innych parkietów, a przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w napływie środków od inwestorów zagranicznych na nasz parkiet poprzedzających giełdowy debiut PGE. Po części wzrost może mieć charakter spekulacyjny i być związany z oczekiwaniem na napływ środków od zagranicznych inwestorów, ponieważ uwaga rynku koncentrowała się na papierach dużych spółek. Naturalnie sam wzrost nie byłby możliwy bez utrzymania pozytywnych nastrojów na światowych rynkach, które jednak nie dotrzymywały kroku GPW. W skali tygodnia WIG20 zyskał 5,8 proc., a WIG 4,3 proc. (dane z 16:00). Obydwa indeksy wyznaczyły tegoroczny szczyt notowań, lecz - co zastanawiające - nie towarzyszył temu wzrost obrotów (6,7 mld PLN - o 1,3 mld PLN mniej niż przed tygodniem). mWIG zyskał 4 proc. i akurat w przypadku średnich spółek obroty wyraźnie wzrosły, co było konsekwencją przeprowadzenia umówionej - jak się zdaje - wymiany pakietami akcji Banku Handlowego podczas jednej z sesji. sWIG zyskał natomiast 0,5 proc. przy obrotach najniższych od czerwca.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: