Ile kosztuje życie studenta?
2009-10-27 12:45
Przeczytaj także: Portfel studenta coraz chudszy
Zawsze na czas
Studenci nie mieszkający w akademikach zlokalizowanych przy uczelni, najmują zwykle lokale oddalone od centrum. Jeśli tak, do ich miesięcznych wydatków doliczyć trzeba koszt zakupu biletu komunikacji miejskiej. Zazwyczaj będzie to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, w zależności od wariantu biletu.
Z analizy Bankier.pl wynika, że najkorzystniejszym, bo najtańszym wyborem, jest zakup biletu imiennego, który w stosunku do tego „na okaziciela” pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca (we Wrocławiu różnica wynosi 36 zł). Na potrzeby porównania, pod uwagę wzięto ceny miesięcznych biletów umożliwiających swobodne poruszanie się w granicach miasta, we wszystkie dni tygodnia. Oprócz najpełniejszych, zestawiono również najtańsze opcje biletów okresowych, oferowanych w poszczególnych miejscowościach.
fot. mat. prasowe
Ceny biletów komunikacji miejskiej
Student bezpieczny
Pewna grupa studentów, niejako siłą przyzwyczajenia, nabywa z początkiem roku akademickiego ubezpieczenie NNW. Innych jednak trudno zmotywować do poniesienia dodatkowego wydatku gwarantującego poczucie względnego bezpieczeństwa.
Ponieważ polisy nie są uznawane przez studentów za produkty pierwszej potrzeby, towarzystwa zachęcają do ubezpieczania się, oferując dodatkowe korzyści. Popularne wśród młodzieży akademickiej karty (Euro < 26, ISIC czy Planeta Młodych) prócz tego, że potwierdzają zawarcie umowy ubezpieczenia, stanowią też przepustkę do rabatów w wielu punktach usługowych. Kilkuprocentowe zniżki w kawiarniach, księgarniach, w szkołach językowych, siłowniach czy pubach powodują, że młodzi patrzą na ubezpieczenie bardziej przychylnym okiem.
fot. mat. prasowe
Ceny kart ubezpieczeniowych dla studentów
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl