Rynki finansowe 26.10-23.10.09
2009-10-30 19:19
© fot. mat. prasowe
Bezrobocie w strefie euro wzrosło we wrześniu do 9,7 proc. z 9,6 proc. PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w III kw. 2009 r. o 3,5 proc. w ujęciu annualizowanym. Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła we wrześniu o 3,9 proc. r/r.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 19.10-23.10.09
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Złoty tracił w ostatnich dniach z przerwą na korektę wzrostową w czwartek. Decydowały o tym przede wszystkim nastroje na światowych rynkach akcji i znacząco gorsze nastawienie inwestorów do ryzyka. Lokalne publikacje miały niewielki wpływ na działania inwestorów, zwłaszcza że w decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp bez zmian i zmianie nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne nie było żadnego zaskoczenia. Czwartkowa korekta była możliwa dzięki wstępnemu odczytowi dynamiki PKB w USA, który był nieco lepszy od oczekiwań i odwrócił uwagę inwestorów od bieżących problemów. W skali tygodnia dolar podrożał o 3,6 proc. do 2,876 PLN, euro o 1,8 proc. do 4,245 PLN, a frank o 1,8 proc. do 2,807 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Tydzień przyniósł silny ruch wzrostowy dolara, ponieważ gorsze nastroje na rynkach finansowych wymogły na inwestorach sprzedaż aktywów zagranicznych i spłatę kredytów w dolarach (a więc zamykanie pozycji carry trade na dolarze) co dodatkowo zdynamizowały ruch. Czwartkowe dane o wzroście PKB w USA pozwoliły co prawda na spekulacje, że był to tylko chwilowy ruch, ale w piątek nadal był kontynuowany. W rezultacie euro straciło do dolara 1,6 proc. i wyceniano je na 1,476 USD (najmniej od dwóch tygodni).
Jen umocnił się do dolara o 1,2 proc. i aż o 2,8 proc. wobec euro, stawiając w trudniejszej sytuacji japońskich eksporterów nastawionych na Europę. Frank nie zmienił wartości wobec euro, choć w ciągu tygodnia przeżywał silne wahania (ze spekulacjami o interwencji banku centralnego włącznie) i stracił 1,6 proc. do dolara.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce