eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 26.10-23.10.09

Rynki finansowe 26.10-23.10.09

2009-10-30 19:19

Przeczytaj także: Rynki finansowe 19.10-23.10.09

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Pogorszenie nastrojów na światowych rynkach odbiło się na cenie naszych obligacji. Najmocniej, bo o ok. 10 pkt wrosła rentowność obligacji 5-letnich, a 10-letnich o ok. 5 punktów. Mniej wrażliwe na zawirowania na świecie pozostały papiery dwuletnie, co ma związek z projekcją inflacji przygotowaną przez NBP, a częściowo opublikowaną po posiedzeniu RPP. NBP obniżył oczekiwania inflacji na przyszły rok, jednak kwestia realizacji tych prognoz pozostaje otwarta (choćby ze względu na wzrost cen urzędowych).

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych nie zmieniła się i wyniosła 4,18 proc.

Zagraniczne rynki

Inwestorzy chętniej kupowali w tych dniach obligacje skarbowe chroniąc się przed skutkami przeceny na rynkach akcji. Również ostatnie dane (poza dynamiką PKB) wskazują, że ożywienie gospodarcze może nie mieć oczekiwanej skali - pogorszyły się nastroje konsumentów i wydatki Amerykanów.

W rezultacie w piątek rentowność obligacji dwuletnich spadła do 0,94 proc. (spadek o 6 pkt), a 10-letnich do 3,44 proc. (spadek o 3 pkt).

W przypadku obligacji niemieckiego rządu rentowność papierów dwuletnich spadła o 7 pkt (do 1,31 proc.), a 10-letnich wzrosła o 8 pkt do 3,26 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Po osiągnięciu najwyższych w tym roku poziomów notowań w poprzednim tygodniu, w tym ceny akcji dynamicznie spadały spychane w dół przez pogarszające się nastroje na światowych rynkach i obawy o możliwość rozpoczęcia poważniejszej korekty ostatnich - trwających od połowy lutego - wzrostów. W takich okolicznościach coraz częściej podnoszą się głosy kontestujące możliwość trwałego ożywienia gospodarczego na świecie, skoro jego jedyną podstawą są ograniczone czasowo (i kwotowo) programy stymulacyjne dla gospodarki. Dodatkowo na niekorzyść rynku przemawiały wyniki kwartalne Telekomunikacji, której zysk okazał się niższy od oczekiwań analityków i znacznie (o połowę) gorszy niż przed rokiem. Również TVN wskazała na wzrost przychodów tylko za sprawą skonsolidowania wyników telewizji cyfrowej "n".

W skali tygodnia WIG20 spadł o 5,7 proc. i oddał cały wzrost z poprzedniego tygodnia. Co istotne, spadkom towarzyszył niewielki, ale zauważalny wzrost obrotów. WIG stracił 4,6 proc. przy obrotach 7,25 mld PLN (wzrost o 300 mln PLN). mWIG spadł o 2,6 proc., a sWIG pozostający na uboczu światowych fluktuacji 1,4 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: