eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKontrakty terminowe na S&P500 wybroniły 1026pkt.

Kontrakty terminowe na S&P500 wybroniły 1026pkt.

2009-11-04 13:41

Kontrakty terminowe na S&P500 wybroniły 1026pkt.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsza poranna próba pogłębienia spadków na indeksach nie powiodła się. Kontrakty terminowe na S&P500 wybroniły poziom 1026 punktów i nastąpiło odbicie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek zachowywał się dość anemicznie, ale nie widać już było agresywnej podaży. Atmosferę poprawiły informacje o tym, że Warren Buffet przejął kontrolę nad spółką kolejową Burlington Northern Santa Fe. W rezultacie indeks spółek transportowych wzrósł o ponad 5%, a akcje samego Burlington podrożały o ponad 27%. Całkowitą wartość transakcji szacuje się na 44 miliardy dolarów. Większym wzrostom przeszkodziło obniżenie rekomendacji dla sektora półprzewodników przez Morgan Stanley, co wywołało spadki na spółkach z tego sektora. Warto się przyglądać zachowaniu tego sektora w najbliższym czasie, m.in. spółce Intel, bowiem częstym zbiegiem okoliczności są silne wzrosty 2-3 miesiące po opublikowaniu tego typu rekomendacji.

Dzisiaj w centrum uwagi będzie decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Stopy nie będą zmienione, ale rynek będzie zwracał uwagę na zmiany w komunikacie towarzyszącemu decyzji. Brak istotnych zmian w zakresie sformułowania uzasadniającego pozostawienie stóp na niskim poziomie przez "dłuższy okres czasu" może wywołać tzw. "relief rally" - wzrosty wywołane zanegowaniem obaw rynku. Już wczoraj można było zaobserwować systematyczny spadek awersji do ryzyka. Poranne umocnienie dolara nie wywołało silnej reakcji na surowcach, a popołudniu większość z nich zaczęła już wyraźnie drożeć. Wyróżniało się szczególnie złoto, które ustanowiło nowe maksimum trendu i dzisiaj kontynuje wzrosty. W efekcie dolar zaczął ponownie się osłabiać i wrócił powyżej przebitego wsparcia przy 1,47. Otwiera to drogę do wspomnianego przez nas testu poziomu 1,4870 w najbliższej perspektywie. Dzisiaj może nastąpić dość silny ruch po komunikacie FOMC - na giełdach i na dolarze.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Indeks PMI z sektora produkcyjnego wzrósł w październiku do poziomu 50,7pkt. wobec 49,3pkt. w poprzednim okresie.
  • PL: W ciągu 12 miesięcy złoty powinien umocnić się wyraźnie silniej niż inne waluty regionu. W ciągu 12 miesięcy złoty może wrócić do 3.85 zł za euro.
  • US: Zamówienia w przemyśle m/m: 0.9%, prognoza: 0.8%.
  • UK: Indeks PMI z sektora budowlanego w październiku spadł do poziomu 46,2pkt.
  • PL: Zdaniem Pawlaka kurs złotego między 4.0-4.3 za euro to dobry poziom dla polskiego eksportu.
  • PL: Zdaniem wiceministra finansów w całym 2009 roku deficyt budżetowy może wynieść około 27 mld złotych.
  • PL: Zdaniem KE w 2009 roku PKB Polski wyniesie: 1.2%, w 2010 roku 1.8%, a w 2011 roku 3.2%.
  • PL: Zdaniem RPP nawet jeśli w 2010 dług publiczny nie przekroczy, 55% PKB, jest duże zagrożenie, że stanie się to w 2011.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: