Dłużne papiery wartościowe: obligacje zamienne
2009-11-10 00:32
Przeczytaj także: Obligacje komunalne - czy warto?
Obligacje zamienne opisuje kilka pojęć. Pierwszym z nich jest współczynnik konwersji (CR), który mówi ile obligacja o wartości 1000 zł jest warta na rynku akcji. Dzięki niemu można natomiast policzyć rynkową cenę konwersji (MCP), która jest stosunkiem rynkowej ceny obligacji zamiennej do współczynnika konwersji:
MCP=Po/CR
Rynkowa cena konwersji mówi nam ile zapłacimy za jedną akcję, jeśli zamiast kupić ją bezpośrednio na rynku, zaangażujemy się najpierw w obligacje. Nie trzeba chyba dodawać, iż cena akcji zakupionej w ten sposób jest wyższa niż cena zwykłych instrumentów udziałowych. Różnica między MCP a bieżącą ceną akcji nosi miano premii konwersji na jedną akcję (MPC) i mówi o ile musi wzrosnąć aktualny kurs akcji, by zamiana była korzystna dla inwestora. Inną interpretacją tej wielkości jest kwota jaką dopłacamy za prawo do zamiany obligacji na akcje.
Kolejny istotny termin to rezerwa wartości zwykłej (RWZ). Oznacza ona stosunek ceny obligacji zamiennej do szacunkowej wartości papieru bez tego prawa (SV) pomniejszony o 1.
RWZ=Po/SV – 1
Wielkość ta informuje nas ile na rynku obligacji dopłacamy za prawo zamiany instrumentu na akcje.
Ostatnim z omawianych wskaźników jest okres zwrotu premii . Informuje on, ile czasu musimy czekać, by zwróciła się premia, a wobec tego – decyzja co do zakupu i zamiany obligacji była opłacalna. W tym celu należy obliczyć różnice przychodów, jakie możemy otrzymać na rynku akcji i na rynku obligacji (gdybyśmy pozostali przy obligacji, bez zamiany) w przeliczeniu na jedną akcję. Ta pierwsza jest przyjętą przez firmę stopą wypłaty dywidendy. Druga z kolei jest określana iloczynem i*WN/CR, gdzie „i” to stopa oprocentowania obligacji, a „WN” – cena wykupu obligacji.
Okres zwrotu premii = premia konwersji na jedną akcję/( i*WN/CR-stopa dywidendy)
Obligacje zamienne są instrumentem łączącym rynek akcji i obligacji. Należy jednak pamiętać, że na rynku informacja, czas i szybkość podejmowania decyzji są wyrażane za pomocą pieniądza. Z tego względu otrzymując prawo do zmiany decyzji, inwestor naraża się na dodatkowe koszty, jakich by nie poniósł, decydując się od razu na jedną z inwestycji.
1 2
oprac. : Eliza Smyrgała / IPO.pl