eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweVisa stawia na płatności zbliżeniowe

Visa stawia na płatności zbliżeniowe

2009-11-20 01:12

Gotówka jest wciąż używana w 80% wszystkich transakcji w Europie; z kolei 90% transakcji gotówkowych opiewa na sumę niższą niż równowartość 15 euro. Stwarza to ogromne, niezagospodarowane dotąd pole do wykorzystania kart przy płaceniu za zakupy o niskiej wartości. Płatności zbliżeniowe to odpowiedź organizacji Visa na wyzwania ze strony jej największego konkurenta - gotówki.

Przeczytaj także: Już 1/3 terminali obsługuje płatności zbliżeniowe Visa

Funkcja płatności zbliżeniowych Visa rozszerza funkcjonalność wszystkich typów kart tej organizacji: debetowych, kredytowych, przedpłaconych, do użytku służbowego oraz kart V PAY. Przy płatnościach nie przekraczających równowartości 20 euro, płatność zajmuje użytkownikowi karty około sekundy – tyle, ile potrzeba do zbliżenia karty na odległość ok. 4 cm do specjalnego czytnika, bez konieczności składania podpisu czy też wprowadzania kodu PIN. Jeśli wartość transakcji przekracza poziom 20 euro, to ta sama karta jest używana do standardowej transakcji mikroprocesorowej, wymagającej potwierdzenia kodem PIN.

Sandra Alzetta, wiceprezes Visa Europe ds. innowacji, komentuje: „Sprawą o zasadniczym znaczeniu dla dokonującego się przełomu stała się łatwość, z jaką produkt daje się dostosować do różnych potrzeb a także tempo, w jakim zwiększa się jego dostępność. Na niektórych rynkach zbliżamy się do wprowadzenia nowego rozwiązania we wszystkich typach kart. Funkcjonalność kart zbliżeniowych uległa dalszemu rozszerzeniu — obejmując karty studenckie, transportu miejskiego, karty wstępu na stadiony, czy też partnerskie karty płatnicze wydawane we współpracy z sieciami detalicznymi; zwiększa się również zakres ich akceptacji w obszarach uprzednio całkowicie opanowanych przez gotówkę, jak np. automaty sprzedające, z których jeden możemy oglądać na stoisku Visa na targach CARTES. Do końca tego roku liczba zbliżeniowych kart Visa w Europie osiągnie poziom 6 milionów, a w 2010 r. spodziewane jest jej podwojenie”.

Karty zbliżeniowe Visa spełniają wszystkie wymogi Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (ang. SEPA), dzięki zastosowaniu technologii mikroprocesorowej zapewniającej m.in. bezpieczeństwo. Mogą one obsługiwać istniejące programy lojalnościowe, a także przyjmować inne chronione patentami aplikacje zbliżeniowe (np. w standardzie MIFARE - dotyczące funkcji biletu transportu miejskiego, kontroli dostępu, dokumentu tożsamości, itd.).

Technologia zbliżeniowa przynosi korzyści zarówno użytkownikom kart, jak i detalistom. Po pierwsze, ulega skróceniu czas transakcji, co oznacza krótszy pobyt przy kasie i krótsze kolejki. Po drugie, większy niż przy gotówce poziom bezpieczeństwa przekłada się na niższe koszty obsługi i przechowywania gotówki przez detalistów oraz mniejszy poziom ryzyka dla konsumentów. Trzecią korzyścią jest charakter kart zbliżeniowych i lepsza obsługa klienta.

Daje się zauważyć wzrost zainteresowania nową technologią wśród detalistów, zwłaszcza obsługujących zakupy o niskiej wartości, którzy potrafią dostrzec korzyści z szybszej obsługi klienta przy kasie punktu handlowo-usługowego.

Karty zbliżeniowe Visa są akceptowane na całym świecie, podobnie jak wszystkie inne karty Visa. Komercyjne programy zbliżeniowe Visa Europe są realizowane w Wielkiej Brytanii, Turcji, Polsce, we Włoszech i w Szwajcarii – do czego dochodzą programy pilotażowe w Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Ponadto na targach CARTES Visa Europe zaprezentowała niektóre z nowych rozwiązań, tj.:
  • Visa Alerts: wysyłane w czasie rzeczywistym SMS-owe powiadomienia o danych transakcji i saldzie konta karty, umożliwiające użytkownikom kart kontrolę wydatków oraz zapobieżenie użyciu karty przez osobę nieuprawnioną.
  • Karta Visa SimplyOne: zapewnia elastyczność i możliwość wyboru, łącząc w jednej karcie funkcję debetową i kredytową.
  • Karty wydawane „od ręki” (ang. Instant Card Issuance kiosk): to rozwiązanie umożliwia wydawanie kart w samoobsługowych kioskach Visa, które można zainstalować w miejscach często uczęszczanych, jak np. banki czy lotniska. Wystawiane urządzenie umożliwia również doładowanie konta płatności komórkowych.
  • Karta Visa CodeSure Card: to standardowa karta Visa (debetowa, kredytowa lub przedpłacona), wyposażona dodatkowo w baterię o trzyletnim działaniu, małą klawiaturę i ekran. Wprowadzając kod PIN na klawiaturze na odwrocie karty, jej użytkownik może tworzyć bezpieczne jednorazowe hasła dla zakupów w sklepach internetowych i dla transakcji nie wymagających fizycznej obecności użytkownika. Wraz z bankami członkowskimi w różnych krajach europejskich organizacja Visa Europe realizuje obecnie programy pilotażowe kart Visa CodeSure, planując ich rynkowy debiut w początkach 2010 r.
  • Visa and Android: umożliwia posiadaczom urządzeń komórkowych działających w systemie operacyjnym Android ściągnięcie aplikacji Visa z Android Market oraz zapisanie się na różne usługi, w tym usługę lokalizatora. Serwis jest zintegrowany z usługą Google Maps oraz usługami lokalizacyjnymi Google, dzięki czemu konsumenci mogą poznać położenie najbliższych placówek detalicznych, z których otrzymują oferty, a także bankomatów akceptujących karty Visa.
  • System oceny ryzyka w czasie rzeczywistym organizacji Visa (ang. Visa Real Time Scoring, RTS): rozwinięcie obecnie stosowanego systemu inteligentnej oceny ryzyka (ang. VISOR), które zostanie udostępnione na wiosnę 2010 r. System umożliwia ocenę ryzyka w czasie rzeczywistym, dostarczając bankom element, który mogą wykorzystać przy wydawaniu decyzji autoryzacyjnych.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: