eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCzy warto inwestować w płody rolne?

Czy warto inwestować w płody rolne?

2009-11-23 12:07

Czy warto inwestować w płody rolne?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Inwestycje w płody rolne mogą być interesującym sposobem na osiąganie ponadprzeciętnych zysków przez wielu inwestorów. Warto zatem dokonać dywersyfikacji portfela poprzez inwestycje w różnorodne instrumenty finansowe oparte na takich produktach jak pszenica, kukurydza, czy soja.

Przeczytaj także: Klasyczne samochody sposobem na biznes

Pszenica uprawiana już od ponad 6 tysięcy lat, stanowi dziś główne zboże żywieniowe w klimacie umiarkowanym, podstawowe źródło białka, skrobi, związków mineralnych i witamin. Obecnie pszenica wykorzystywana jest także w przemyśle spożywczym, do produkcji biopaliw, a także, w mniejszym stopniu jako pasza dla zwierząt. Pszenica, obok innych surowców rolnych, może stanowić jednak także przedmiot inwestycji. Zbożem tym handluje się bowiem na wielu rynkach światowych, m.in. na giełdzie Chicago Board of Trade (CBOT).

Jednostką miary używaną w międzynarodowym handlu pszenicą jest najczęściej buszel (odpowiadający objętościowo ok. 35,238 litra). Kontrakty terminowe na pszenicę wyceniane są za 100 buszli. Przy obliczaniu nominalnej wartość jednego kontraktu należy wziąć pod uwagę tzw. mnożnik. Gdy mnożnik wynosi np. 300 USD, wówczas jeden kontrakt opiewa na 30.000 buszli (300×100). Przykładowo, na Chicago Board of Trade minimalna wartość kontraktu na pszenicę wynosi 5000 buszli.
Innym płodem rolnym mogącym stanowić ciekawą inwestycję alternatywną jest kukurydza. Zastosowanie kukurydzy jest bardzo różnorodne. Ze zmielonych nasion otrzymuje się mąkę, kasze, czystą mączkę skrobiową. Nasiona służą także w przemyśle do otrzymywania cukru, alkoholu, dekstryny, oleju, przerabiane są też na pasze treściwe (śruta). Z drugiej jednak strony kukurydza, podobnie jak pszenica, stanowi również bazę dla kontraktów terminowych.

Kontrakty na kukurydzę zaliczane są do jednych z najstarszych kontraktów terminowych. Rynki terminowe powstawały bowiem początkowo, żeby zaspokoić potrzeby producentów rolnych oraz kupców. Chicago Board of Trade, która powstała w 1848 roku, w założeniu miała organizować handel produktami rolnymi, poprzez standaryzację jakościową i ilościową. Kontrakty na kukurydzę, to jednak nie tylko najstarsze instrumenty, ale także jedne z najbardziej popularnych. Liczba otwartych pozycji na Chicago Board of Trade sięga obecnie bowiem ponad 1,2 mln sztuk. Dla porównania liczba otwartych pozycji dla najpopularniejszych kontraktów terminowych na 10-letnie obligacje USA sięga ponad 2,2 mln sztuk, dla obligacji 30-letnich 770 tys., 5-letnich 1,4 mln, a 2-letnich 700 tys. Kolejnym instrumentem finansowym, który pozwoli silnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny jest soja. Handel soją na światowych parkietach odbywa się także poprzez kupno kontraktów terminowych. Należą do nich kontrakty na ziarno (opiewające na 1 000 lub 5 000 buszli w centach), posiłki sojowe - meal (100 ton w centach) oraz olej (60 000 funtów w centach). Głównym ośrodkiem Hadlu jest Chicago Board of Trade. Kontrakty dzielą się w zależności od daty dostawy na styczniowe, marcowe, majowe, lipcowe, sierpniowe, wrześniowe i listopadowe. Dodatkowe miesiące dla kontraktów na olej i posiłki to wrzesień, październik i grudzień. Liczba otwartych pozycji na kontraktach na soję wynosi obecnie ok. 390 tys. Jeżeli dodamy do tego kontrakty na śrutę sojową (Soybean Meal) i olej sojowy (Soybean Oil), to łączna liczba otwartych pozycji sięga poziomu 850 tys. sztuk.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: