eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCzy warto inwestować w płody rolne?

Czy warto inwestować w płody rolne?

2009-11-23 12:07

Przeczytaj także: Klasyczne samochody sposobem na biznes


Warto również podkreślić, że przyszłość tej rośliny ze względu na różnorodność zastosowania wydaje się wspaniała. Podczas gdy bogate społeczeństwa traktują ją jako wzbogacenie codziennej diety, w krajach mniej rozwiniętych jest ona podstawą posiłków. Poza zaspokajaniem potrzeb żywieniowych soja ma szansę odegrać również dużą rolę w przemyśle transportowym jako alternatywne źródło paliwa. Jednak surowce te wydają się bardzo ciekawą inwestycją nie tylko ze względu na możliwość dywersyfikacji portfela. W 2007 roku miał bowiem miejsce bardzo dynamiczny wzrost cen kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję. Był on spowodowany spekulacjami na globalnym popycie na żywność, paszę dla zwierząt oraz biopaliwa.

Głównym czynnikiem wzrostu cen są szybko bogacące się kraje wschodzących gospodarek, w szczególności Chiny i Indie, gdzie wzrost zamożności społeczeństwa wpływa na wzrost spożycia produktów żywnościowych, zwłaszcza na wzrost spożycia mięsa. Na skutek tego rosną ceny zbóż, które są najważniejszym składnikiem pasz dla zwierząt. Do przyczyn wystąpienia tak silnego trendu wzrostowego należy również zaliczyć bardzo niskie, w porównaniu do lat wcześniejszych, zapasy, które spowodowały wystąpienie na rynku dużej presji popytowej. Równie istotne były także przewidywania dotyczące przyszłej produkcji tego rodzaju towarów, które miały charakter pesymistyczny. Czynnikami powodującymi ograniczenie podaży tych towarów są zmniejszające się areały upraw oraz pogarszające się warunki klimatyczne, które stanowią potencjalną barierę w zwiększaniu produkcji tych roślin.

Przy analizie wykresów powyższych towarów należy zwrócić uwagę na stosunkowo wysoką korelację występującą pomiędzy nimi. Z tego względu opisywane rynki można analizować w pewnym stopniu łącznie, co może pomóc w uzyskaniu szerszego spojrzenia na towary tego typu. Należy zauważyć, że początek hossy na wszystkich rynkach miał miejsce w mniej więcej tym samym okresie tj. między czerwcem a lipcem 2007 roku. Od tego momentu na każdym z nich zanotowano rekordowe wzrosty, które znacznie przekraczały 100% w skali roku.

Zapaść na rynkach finansowych w 2008 roku oczywiście nie ominęła rynków pszenicy, kukurydzy i soi, które poddane zostały silnej przecenie. Obecnie jednak, w dużej mierze ich ceny są mocno zaniżone w stosunku do fundamentalnej wartości. Możliwe zatem, że właśnie teraz mamy odpowiedni moment do zajmowania pozycji na tych rynkach.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: