Wybór pierwszego OFE: o czym pamiętać?
2009-11-26 13:45
Przeczytaj także: Wybór OFE: czym się kierować?
Warto pamiętać o tym, że obowiązek przynależności do OFE dotyczy każdej osoby, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. i została objęta ubezpieczeniem społecznym. Prościej ujmując, do OFE musi zapisać się każda osoba, która rozpoczęła swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, albo też rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z obowiązku podpisania umowy z OFE są za to zwolnieni studenci i uczniowie w wieku do 26 lat, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia lub też rozpoczęli studia doktoranckie.Teoretycznie umowa z wybranym Otwartym Funduszem Emerytalnym powinna być podpisana w przeciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Praktyka pokazuje jednak, że czas ten w zdecydowanej większości przypadków jest o wiele, wiele dłuższy. Z jednej strony ZUS po upływie okresu 7-dniowego zobowiązany jest co prawda do listownego przypomnienia danej osobie o konieczności dokonania wyboru, ale z drugiej strony warto pamiętać o tym, że każdego roku ostatecznymi terminami samodzielnego wyboru OFE są odpowiednio: 10 stycznia i 10 lipca.
Przykład:
Pani A rozpoczęła swoją pierwszą w życiu pracę na etacie w dniu 1 października 2009 r. i tym samym umowę z konkretnym OFE teoretycznie powinna podpisać do dnia 8 października 2009 r. Praktycznie, na samodzielny wybór swojego Funduszu i związane z tym kwestie formalne ma jednak czas, aż do 10 stycznia 2010 r., a więc nie 7 dni, ale ponad 3 miesiące.
Osoby, które z różnych względów, nawet do tego ostatecznego terminu, umowy z żadnym OFE jednak nie podpiszą, zostaną przydzielone losowo przez ZUS do jednego z nich. Losowanie odbywa się dwa razy w roku, w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca. ZUS informacje o wyniku losowania przesyła do uczestniczących w nim OFE, a te z kolei powiadamiają swoich nowych członków o tym zaistniałym fakcie. Informacja przekazywana jest także na linii ZUS – osoby uczestniczące w losowaniu.
Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w losowaniach nie biorą udziału wszystkie funkcjonujące na polskim rynku OFE, których liczba w tym momencie wynosi 14. Z losowania wyłączone są po pierwsze te, których udział w rynku przekracza 10% (obecnie: Aviva OFE Aviva BZ WBK, ING OFE i OFE PZU „Złota Jesień”), a po drugie te, które w dwóch ostatnich okresach badawczych nie uzyskały stopy zwrotu z inwestycji przewyższającej średnią ważoną. I tak w ostatnim, 18-tym już losowaniu ZUS, które odbyło się 31 lipca br., brały udział: AIG OFE, Allianz Polska OFE, AXA OFE, Generali OFE, Pekao OFE i OFE Pocztylion. Łącznie w wyniku losowania pozostały one 38,668 tys. nowych członków.
oprac. : Marek Nienałtowski / Money Expert