Kurs złotego - poranne umocnienie
2009-12-01 11:53
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynek krajowy
Krajowa waluta zyskuje na wartości wspierana przez zwyżkę na giełdach w Europie, wzrosty eurodoalra oraz lepszy od oczekiwań wynik indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego. Wskaźnik wzrósł w listopadzie do 52,4 pkt, w porównaniu z 48,8 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwano natomiast wyniku na poziomie 49,2 pkt. Wzrost ponad poziom 50 pkt oznacza ekspansję w sektorze – jest to pierwszy odczyt od 19 miesięcy, znajdujący się powyżej tej granicy.
Również PMI dla sektora wytwórczego Czech zanotował zwyżkę ponad graniczną wartość 50 pkt i wyniósł w listopadzie 50,60 pkt. Negatywnie zaskoczył natomiast odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej z Węgier – spadł on bowiem do 47,5 pkt z 48,2 pkt w październiku.
O godz. 10.00 została opublikowana prognoza inflacji Ministerstwa Finansów – MF szacuje, iż tempo wzrostu cen w listopadzie wyniosło 3,3% r/r. Ta publikacja nie miała jednak większego wpływu na rynek złotego.
Złoty ma szansę kontynuować dziś umocnienie ze względu na sprzyjające nastroje na światowych giełdach. Awersja do ryzyka wśród inwestorów osłabiła już po tym, jak bank centralny Emiratów Arabskich zapowiedział w niedzielę wsparcie regionalnych banków. Wczoraj natomiast spółka Dubai World przedstawiła plan restrukturyzacji swojego zadłużenia, obejmujący 26 mld dolarów, a nie jak wcześniej oczekiwano 59 mld USD. Informacja ta dodatkowo wsparła nastoje, w efekcie czego europejskie parkiety zwyżkują dziś od początku sesji, a WIG-20 rośnie już drugi dzień z rzędu – około godz. 10.30 indeks polskich blue chipów zyskiwał już 1,75%.
Rynek międzynarodowy
Wczoraj po południu mogliśmy obserwować zniżkę eurodolara pod poziom 1,5000 w okolice 1,4970. Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła jednak umiarkowane wzrosty głównych indeksów, co przełożyło się na powrót kursu EUR/USD powyżej 1,5000. Do dzisiejszego otwarcia notowań w Europie eurodolar zdołał wzrosnąć w okolice 1,5070.
Z danych, jakie dziś napłyną na rynek, warto wspomnieć o odczycie indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu. Oczekuje się wyniku powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej recesję od ekspansji w danym sektorze. Dane te nie powinny jednak istotnie zdeterminować dalszego kierunku notowań EUR/USD. W długoterminowej perspektywie kurs tej pary walutowej w dalszym ciągu znajduje się w trendzie wzrostowym, a silnym poziomem wsparcia pozostaje 55-dniowa średnia ruchoma.
Dziś w nocy miało miejsce osłabienie się jena względem dolara pod wpływem obaw, że bank centralny Japonii na zwołanym nadzwyczajnie spotkaniu podejmie decyzję o dalszym luzowaniu polityki monetarnej. Jednak ostatecznie kroki podjęte przez japońskie władze monetarne okazały się w ocenie rynku niezbyt radykalne, a decyzja o wprowadzeniu dodatkowego finansowania w postaci 3-miesięcznych pożyczek przy stałym koszcie na poziomie 0,1% nie wywarła pożądanego wpływu. W efekcie inwestorzy ponownie zaczęli kupować japońską walutę, spychając kurs USD/JPY w okolice 86,60.
Dziś rano poznaliśmy odczyt dynamiki szwajcarskiego PKB za trzeci kwartał. Wzrost gospodarczy w tym okresie wyniósł 0,3% kw/kw, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 0,2% kw/kw. Tym samym w ujęciu kwartał do kwartału szwajcarskiej gospodarce udało się wyjść z recesji, co przyłożyło się na umocnienie franka względem euro oraz dolara.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : T. Regulski, J. Pluta / Dom Maklerski TMS Brokers