Rynek walutowy 30.11-04.12.09
2009-12-04 18:08
Ten tydzień przyniósł sporo dobrych oraz neutralnych wiadomości zarówno ze Strefy Euro jak i Stanów Zjednoczonych.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 23.11-27.11.09
Początkowo okazało się, że wstępne szacunki inflacji CPI wskazują na wartość wyższą od oczekiwań, bo na 0,6% r/r. Nie wpłynęło to jednak na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który pozostawił stopy procentowe na poziomie 1%. Decyzji tej towarzyszyło zapewnienie Jean Claude-Trichet’a o stabilności oczekiwań inflacyjnych.Aktywność gospodarcza w Chicago
Ponadto lepszy od prognoz był również odczyt indeksu PMI z Chicago, który wyniósł 56,1 pkt. osiągając najwyższą wartość od sierpnia zeszłego roku. Aktywność gospodarcza w sektorze produkcji w Strefie Euro także nadal rośnie, a indeks PMI ją obrazujący wzrósł ostatecznie do poziomu 51,2 pkt. Wiadomością neutralną była stopa bezrobocia w Strefie Euro, która zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 9,8%. Tak samo było w przypadku drugiego odczytu dynamiki PKB za III kw., która utrzymała się na poziomie -4,1% r/r.
Nieruchomości nadal zaskakują
Do pozytywnych niespodzianek z tego tygodnia można zaliczyć również dane z rynku nieruchomości w USA, gdzie indeks podpisanych umów kupna domów niespodziewanie wzrósł o 3,7% m/m, podczas gdy oczekiwano jego spadku o 0,8%. Tak samo zaskakująco dobre były dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w Strefie Euro (spadła o 1,9% r/r, gdy oczekiwano spadku o 2,4%) oraz liczby zasiłków dla bezrobotnych zza oceanu (wyniosła 457 tys. przy oczekiwaniach 480 tys.).
Zdecydowana poprawa na rynku pracy
Jednak zdecydowanie najlepszą informacją tego tygodnia były oficjalne dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, jakie napłynęły w piątek. Okazało się, że liczba etatów w minionym miesiącu spadła jedynie o 11 tys., podczas gdy rynek spodziewał się, że aktualny odczyt wyniesie -130 tys. Ponadto opublikowana wówczas stopa bezrobocia także okazał się być lepsza od oczekiwań, bo wyniosła 10%, a nie jak się spodziewano 10,2%.
Aktywność gospodarcza w USA spadła
Niestety nie zabrakło także rozczarowań danymi. Do negatywnych wiadomości z pewnością należały dane o aktywności gospodarczej w sektorach produkcyjnym oraz usługowym w Stanach Zjednoczonych. Indeks ISM dla produkcji spadł do poziomu 53,6 pkt. (oczekiwano 55 pkt.), a dla usług zawiódł jeszcze bardziej, bo wyniósł 48,7 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 51,5 pkt. Ponadto szacunki ADP dotyczące rynku pracy lekko rozczarowały, gdyż aktualny odczyt wyniósł -169 tys. przy oczekiwaniach na poziomie -155 tys.
Zachowanie głównej pary
Ten tydzień przyniósł znaczną huśtawkę notowań głównej pary walutowej. Jeszcze w poniedziałek kurs znajdował się poniżej poziomu 1,50, ale kolejne dni charakteryzowały się stopniowym umacnianiem wspólnej waluty. Dzięki temu pod koniec tygodnia kurs zanotował poziom bardzo zbliżony do ostatniego lokalnego maksimum na 1,5140. Jednak piątkowe dane z rynku pracy w USA pomogły amerykańskiej walucie, dlatego ostatecznie pod koniec tygodnia kurs wrócił pod poziom 1,50.
Polski PKB mocniejszy od oczekiwań
Kończący się tydzień był z pewnością pozytywny dla polskiej waluty. Już w pierwszych dniach napłynęły dwie bardzo dobre wiadomości z polskiej gospodarki. Z jednej strony dynamika PKB za III kw. wyniosła niespodziewanie aż 1,7% r/r (rynek spodziewał się odczytu 1,3%), a z drugiej indeks PMI dla sektora produkcyjnego wyniósł 52,4 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie 49,2 pkt. Obie informacje zostały odebrane przez rynek pozytywnie i przyczyniły się do umocnienia naszej waluty.
Kandydaci do RPP
Ponadto w tym tygodniu pojawiły się nazwiska kilku kandydatów do nowej Rady Polityki Pieniężnej. Byli wśród nich m.in.: Zielińska-Głębocka oraz Bratkowski, jako kandydaci partii rządzącej. Niedługo później pojawiła się wypowiedź pana Bratkowskiego, którego zdaniem Polska powinna w miarę szybko przystąpić do Strefy Euro. Kadencja większości członków Rady kończy się w styczniu przyszłego roku, a pozostałych osób miesiąc później.
Znaczne umocnienie złotego
Kursy par złotowych praktycznie przez cały tydzień przesuwały się w dół. Największa fala umacniająca naszą walutę pojawiła się we wtorek po danych o indeksie aktywności gospodarczej, ale można to wiązać również z wcześniejszą publikacją o PKB, a także generalną poprawą nastrojów na rynku międzynarodowym. Jednak bez względu na przyczyny trzeba przyznać, że złoty radził sobie w tym tygodniu bardzo dobrze, dzięki czemu w piątek kurs EUR/PLN wyznaczył nowy minimalny poziom od początku tego roku przebijając poziom 4,05. Natomiast na parze USD/PLN kurs dotarł w okolice poziomu 2,70, który jak dotąd wytrzymał napór popytu na złotego.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy