eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTFI: wartość aktywów netto XI 2009

TFI: wartość aktywów netto XI 2009

2009-12-08 13:28

TFI: wartość aktywów netto XI 2009

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od marca bieżącego roku, czyli od 9 miesięcy, rynek krajowych funduszy inwestycyjnych wykazuje wzrost aktywów. Na koniec listopada zgromadzone w funduszach środki przekroczyły poziom 90,3 mld złotych, co jest poziomem wyższym niż we wrześniu ubiegłego roku (86,5 mld złotych), ale niższym niż w sierpniu (92,1 mld złotych) - wynika z raportu Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przeczytaj także: TFI: wartość aktywów netto X 2009

Zdaniem Analiz Online i IZFiA można zatem powiedzieć, że aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce są bardzo bliskie poziomu sprzed upadku Lehman Brothers. W dalszym ciągu nie został on jednak osiągnięty. Od powrotu koniunktury, czyli od lutego, głównym powodem szybkiego wzrostu aktywów są coraz lepsze wyniki w segmencie funduszy akcji. Od swojego najniższego poziomu w bieżącym roku, aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce wzrosły już o +1/3, czyli o +22 mld złotych.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)

Miesięczna wartość aktywów netto (mln PLN)


W stosunku do poprzedniego miesiąca, przyrost aktywów wyniósł +1,6 mld złotych (+1,8%), trzeba jednak pamiętać, że po raz pierwszy w raporcie Analizy Online i IZFiA uwzględnili aktywa MCI TFI. Chociaż procentowa skala wzrostu należy do najniższych w tym roku, to jednak biorąc pod uwagę zmienną koniunkturę na rynku akcji, wynik ten trzeba uznać za przyzwoity. Ze względu na pierwsze od kwietnia osłabienie złotówki (nasza waluta w relacji do euro potaniała o -2,4%) dynamika aktywów była w ujęciu walutowym wyższa niż w złotowym, a ich poziom wzrósł do 21,8 mld euro. W ujęciu walutowym aktywa funduszy inwestycyjnych swój najniższy poziom osiągnęły w lutym, czyli dokładnie wtedy, co w ujęciu złotowym. Od tego czasu ich wzrost liczony w euro wynosi już ponad +50%. Jest to w dużym stopniu zasługa umacniającej się złotówki.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Chociaż w listopadzie koniunktura na rynku akcji była zmienna, to w ostatecznym rozrachunku bilans miesiąca wygląda korzystnie. Wszystkie główne indeksy rynku akcji wykazały wzrost w stosunku do października, przy czym im wyższa kapitalizacja wchodzących w skład indeksu spółek, tym wyższa była osiągnięta stopa zwrotu. Najmniej korzystnie wyglądała sytuacja w segmencie małych spółek. Indeks sWIG80 zyskał jedynie +0,03%. Indeks giełdowych średniaków mWIG zyskał +2,1%. Najwięcej wzrosły zaś spółki o dużej kapitalizacji - indeks WIG20 zyskał +3,4%. Indeks szerokiego rynku WIG wzrósł natomiast o +3,0%. Nieźle wyglądała również koniunktura na rynku długu. Wskaźnik IROS zyskał +0,32%, co wpisało się w kolejną publikację danych na temat inflacji, która jak podał GUS spadła w październiku do poziomu 3,1%. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, główny wpływ na wzrost aktywów miało saldo wpłat i wypłat. Zgodnie z szacunkami Analiz Online i IZFiA wyniosło ono ok. +760 mln złotych. Za wyjątkiem sierpnia jest to najlepszy wynik w bieżącym roku. Wzrost wartości aktywów z tytułu zarządzania wyniósł natomiast około +550 mln złotych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: