NewConnect: analiza sektorowa
2009-12-15 01:20
Przeczytaj także: Inwestowanie na NewConnect: czy warto?
Pod względem średniej kapitalizacji dla danej branży, prym znów wiodą spółki ochrony zdrowia. Każda ze spółek tego sektora jest warta przeciętnie 136,5 mln zł. Miedzy średnią kapitalizacją branży ochrony zdrowia, a kolejną branżą występuje jednak znaczna luka. W tym kontekście całkiem dobrze radzą sobie spółki z działu nieruchomości, z których średnio każda jest warta 40,6 mln zł. Ponad 30 mln kapitalizacji zanotowały także firmy z branży budowlanej i inwestycyjnej, a niemal 25 mln zgarnęły przedsiębiorstwa technologiczne.
Najciekawszą statystyką jest jednak przeciętny zysk z inwestycji w spółki z danej branży. Biorąc pod uwagę okres od wprowadzenia spółki na rynek na dzień 10 grudnia 2009 tylko trzy branże mogą się pochwalić pozytywnymi rezultatami: e-handel, ochrona zdrowia i usługi inne. Osiągnięte przez nie wyniki mieszczą się w przedziale 26,6%-38,5%. Pozostałe traciły od 8% (spółki informatyczne) po ponad 50% (przedsiębiorstwa handlowe).
fot. mat. prasowe
Zysk lub strata od dnia debiutu (%)
Ciekawym spostrzeżeniem jest także znaczna koncentracja kapitalizacji NewConnect w wiodących kilku sektorach. Pewien niedosyt pozostawia jednak fakt, że tylko dwa z czterech najważniejszych sektorów mogą zaliczać się do przedsięwzięć innowacyjnych, mianowicie ochrona zdrowia i technologie. Najbardziej jednak, z branż nowoczesnych, zawodzą spółki informatyczne, które nie mogą się pochwalić ani liczbą spółek, ani znakomitymi wzrostami ich kursów, a już na pewno nie większą od średniej kapitalizacją.
Rynek alternatywny, tak jak zamierzano, stał się miejscem spotkań skłonnych do ryzyka inwestorów i młodych firm. Ze względu na ograniczoną ilość spółek z sektorów nowoczesnych technologii trudno jest jednak mówić o wyjątkowym wkładzie NewConnect w rozwój polskiej innowacyjności. Na razie pełni on raczej funkcję w pełni legalnego kasyna, gdzie zyski i straty są niezależne od wyników spółek oraz branży, w jakiej działają. Natomiast pocieszająca może być dobra postawa już notowanych innowacyjnych spółek. Być może wraz z rozwojem rynku i poprawą sytuacji na giełdach firmy tego pokroju chętniej będą sięgały po kapitał z emisji akcji.
Przeczytaj także:
NewConnect: czasem słońce, czasem deszcz
1 2
oprac. : Eliza Smyrgała / IPO.pl