Karty przedpłacone Visa popularniejsze
2009-12-15 11:48
Przeczytaj także: Nowe usługi dla kart przedpłaconych Visa
„Zdecydowanie rosnące korzystanie z przedpłaconych kart Visa przez różne grupy użytkowników odzwierciedla wygodę tego instrumentu płatniczego oraz możliwość elastycznego dostosowywania go do różnych potrzeb. Cieszy nas coraz większa popularność kart przedpłaconych Visa oraz docenianie przez klientów indywidualnych, jak i przez firmy oraz instytucje państwowe korzyści, które te karty wnoszą do życia zarówno w sferze zawodowej jak i osobistej” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. „Wśród różnych typów kart Visa karty przedpłacone odnotowały największą dynamikę wzrostu w ostatnich latach” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy. Na koniec I kwartału 2009 r. było ponad 510 tys. kart przedpłaconych Visa w porównaniu do ok. 180 tys. takich kart na koniec marca 2006 r.Karty przedpłacone (inaczej: pre-paid) są wydawane w dwóch podstawowych typach: jako karty z oddzielnym rachunkiem technicznym, który można wielokrotnie zasilać oraz karty z określonym nominałem. Karty z możliwością doładowania są wykorzystywane przez firmy i instytucje do przekazywania środków pieniężnych, np. do wypłacania różnego typu świadczeń takich jak zasiłki socjalne, stypendia, wynagrodzenia dla pracowników sezonowych czy pracowników nie posiadających rachunku bankowego; są również stosowane w programach nagradzania pracowników czy w programach lojalnościowych, do wypłat nagród pieniężnych w programach promocyjnych czy do rozliczania delegacji pracowników. Klienci indywidualni używają kart przedpłaconych jako formy wypłaty kieszonkowego dla młodzieży, do bezpiecznych transakcji w Internecie, czy też jako sposobu przekazania określonej kwoty jako podarunku z możliwością doładowania rachunku karty przelewem lub gotówką. Karty przedpłacone Visa mogą być używane do płatności za zakupy w ponad 170 tys. placówek handlowo-usługowych w całej Polsce oraz do podejmowania gotówki z bankomatów.
Karty o określonym z góry nominale, np. 500 zł, których nie można później doładować, są wykorzystywane do wypłacania premii, zastępują bony towarowe przekazywane przez pracodawcę np. z okazji świąt czy jako karty podarunkowe opiewające na określoną kwotę, którą można wykorzystać w wybranych sklepach aż do całkowitego wyczerpania początkowej kwoty zakodowanej na karcie.
Karty przedpłacone pozwalają firmom obniżać koszty obsługi finansowej poprzez wyeliminowanie wypłat gotówki, np. przy przekazywaniu tą drogą wynagrodzenia czy środków na delegację. Pozwalają również zaoszczędzić czas np. przy przekazywaniu nagród w postaci pieniędzy na karcie zamiast w formie rzeczowej.
Visa podaje, iż system przekazywania świadczeń w formie kart przedpłaconych już sprawdził się w Polsce, chociażby w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, które coraz częściej wyposażają swoich podopiecznych w takie, zasilane co miesiąc, karty. Osoby uprawnione płacą kartą w sklepie lub pobierają pieniądze z bankomatu czy na poczcie (przy czym transakcje bezgotówkowe oraz wypłaty gotówki w bankomatach banku wydającego kartę są bezpłatne). Podobnie, część Urzędów Pracy korzysta z kart przedpłaconych do wypłaty zasiłków dla osób bezrobotnych. Kolejne jednostki samorządowe i państwowe rozważają wykorzystanie kart przedpłaconych do wypłacania świadczeń.
Instytucje samorządowe i państwowe użyteczności publicznej, które przekazują świadczenia pieniężne w postaci kart przedpłaconych, oszczędzają na koszcie obsługi kasowej w swojej siedzibie oraz unikają kolejek osób tradycyjnie pobierających w kasie takie świadczenia, jak np. zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki socjalne czy stypendia.
Na świecie, karty przedpłacone są z powodzeniem – i z korzyścią finansową – wykorzystywane do takich celów już od lat. Przykładowo, Social Security Administration w Stanach Zjednoczonych, kierująca swoją ofertę do 4 mln osób nie posiadających rachunków bankowych, zamierza oszczędzić w ten sposób do 42 mln USD rocznie.
Karty przedpłacone Visa są obecne na różnych rynkach od drugiej połowy lat 90-tych. Pierwszą kartą przedpłaconą systemu Visa była wprowadzona w 1996 r. karta “Visa Travel Money”, która zastępowała czeki podróżne i umożliwiała podejmowanie gotówki w ogólnoświatowej sieci bankomatów Visa. Od tego czasu pojawiło się wiele rodzajów przedpłaconych kart Visa dla klientów instytucjonalnych, organów rządowych i samorządowych oraz odbiorców indywidualnych. Karty przedpłacone Visa są używane na całym świecie w charakterze upominków, biletów na środki transportu, kart służących do wypłaty wynagrodzeń a nawet zarządzania finansami osobistymi.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl