eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs złotego dynamicznie się osłabia

Kurs złotego dynamicznie się osłabia

2009-12-16 12:08

Na początku dzisiejszej sesji złoty podlega dynamicznemu osłabieniu. Kurs EUR/PLN przebił rano opór na poziomie 4,2200, a USD/PLN zwyżkował ponad wartość 2,9100.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek krajowy


Podobnie jak na rynku złotego wygląda sytuacja w notowaniach pozostałych walut regionu. Kurs EUR/CZK zmierza w kierunku oporu 26,50, a EUR/HUF zbliża się do poziomu 280,00.

Zniżka eurodolara aż do wartości 1,4500 oraz słaby sentyment względem rynku europejskiego przekładają się na pogorszenie nastrojów w regionie lokalnych rynków wschodzących. Największy wpływ na rynek walutowy będzie miała dzisiejsze wystąpienie szefa Fed B. Bernanke po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych. Komunikat dotyczący nastawienia FOMC do przyszłej polityki pieniężnej w pierwszej kolejności wpłynie na notowania EUR/USD, a to z kolei może przełożyć się na zmianę kursów pozostałych par walutowych. Istnieje jednak ryzyko, iż nawet w przypadku informacji, że Komitet utrzymuje łagodne nastawienie do polityki pieniężnej, odbicie w notowaniach eurodolara może być ograniczone. Obserwowana w ostatnim czasie zniżka tej pary walutowej jest bowiem nie tylko rezultatem nadziei na szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej w USA, ale wynika również z niepokoju inwestorów o kondycję gospodarczą poszczególnych krajów strefy euro.

Dziś z Polski poznamy dane dotyczące zatrudnienia oraz zarobków w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie. Opublikowana zostanie również dynamika zatrudnienia na Węgrzech oraz wskaźnik PPI z Rosji. Wiele dyskusji wywołuje jednak dzisiejsza decyzja czeskiego banku centralnego odnośnie stóp procentowych. Najprawdopodobniej tamtejsze władze monetarne pozostawią koszt pieniądza na niezmienionym poziomie 1,25%. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują jednak na informację, jak rozkładały się głosy – w ostatnich dwóch miesiącach przybyło bowiem zwolenników jeszcze jednej obniżki stóp. Ostatnie wyższe od oczekiwań publikacje wskaźników inflacji konsumentów oraz producentów, a także lepsze od prognoz dane o produkcji przemysłowej zwiększają prawdopodobieństwo, iż władze monetarne w Czechach powstrzymają się z dalszym poluźnianiem polityki pieniężnej.

Rynek międzynarodowy


We wtorek w notowaniach EUR/USD po porannej zniżce miała miejsce konsolidacja powyżej poziomu 1,4500. Konsolidację tę obserwujemy również dzisiaj. Wartość euro względem dolara doszła do dość istotnego wsparcia, którym jest 1,4500. Do pokonania tej bariery niezbędny może okazać się silny impuls. Takim impulsem byłby z pewnością bardziej „jastrzębi” niż dotychczas komunikat amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. FOMC decyzję w sprawie stóp oraz komentarz do niej wraz z oceną sytuacji panującej w gospodarce i wskazówkami na temat kierunku prowadzenia polityki pieniężnej w najbliższej przyszłości przedstawi dzisiaj o godz. 20.15. Do czasu tej publikacji światowi inwestorzy mogą wstrzymywać się z większymi transakcjami, co będzie powodować konsolidację w notowaniach EUR/USD. Uczestnicy rynku oczekują, że FOMC uwzględni w swym komunikacie ostatnie dość dobre dane napływające z amerykańskiej gospodarki i nieco zaostrzy nastawienie do polityki pieniężnej.

Publikowane dzisiaj z największych gospodarek dane powodować będą prawdopodobnie jedynie chwilowe wzrosty zmienności na rynku eurodolara. Z istotnych wskaźników poznamy dzisiaj m.in. indeksy PMI dla sektora przemysłowego i usługowego Eurolandu (tuż przed godz. 10.00) oraz liczbę rozpoczętych budów i liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów ze Stanów Zjednoczonych (o godz. 14.30). Nieco więcej uwagi niż w ostatnich miesiącach inwestorzy mogą poświęcić danym z USA na temat inflacji konsumentów (CPI).

Dzisiejsza sesja azjatycka przyniosła osłabienie dolara australijskiego. Spadek wartości tej waluty wywołała rewizja w dół danych o PKB Australii w III kw. oraz bardziej „gołębia” od oczekiwań wypowiedź jednego z przedstawicieli australijskiego banku centralnego. Kurs AUD/USD odnotował spadek poniżej 0,9000. Mimo kolejnej już zniżki sytuacja w notowaniach tej pary walutowej nie uległa jeszcze diametralnej zmianie. Zmiana ta może dokonać się dopiero po zejściu kursu pod poziom 0,8900. Pokonanie tej wartości prawdopodobnie da impuls do dość silnej korekty spadkowej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : T. Regulski, J. Pluta / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: