eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweLeasing: jakie korzyści?

Leasing: jakie korzyści?

2009-12-21 01:36

Przeczytaj także: Umowa leasingowa: jakie są jej koszty?


Regulacje te stanowią preferencję podatkową, bo zazwyczaj cena zawarta w umowie jest niższa od rynkowej. A organy podatkowe mogą zastosować niekorzystne dla podatników zasady określenia przychodu według wysokości wartości rynkowej, tylko jeżeli cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Wiele osób uważa, że tani leasing jest rozwiązaniem najdogodniejszym, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Często wybierając najtańszą ofertę, narażamy się na tzw. ukryte koszty leasingu. W ogólnych warunkach umowy leasingowej często wypisane są różne opłaty i warto dokładniej się im przyjrzeć, gdyż pozornie tańsza oferta w rezultacie może okazać się droższa.

Wśród najbardziej znanych kosztów na jakie narażamy się korzystając z oferty leasingowej, należy wymienić:
  • koszt zawarcia umowy - opłata manipulacyjna (% wartości ofertowej) - 0,75%-1,0%,
  • zmiana umowy na wniosek klienta wskutek nieterminowego regulowania zobowiązań - 0,5% pozostałych do spłaty rat,
  • wcześniejsze zakończenie umowy - 200-750 lub 0,3% aktualnego zadłużenia, min. 200
  • przygotowanie raportu (zestawienia dla klienta) – 150,
  • opinia o leasingobiorcy - 50-150,
  • rozłożenie składki ubezpieczeniowej na 12 rat - 20% składki ubezpieczeniowe,
  • opłata VAT za naprawę pojazdu za leasingobiorcę - 30% wartości VAT-u + koszty finansowania,
  • zmiana zabezpieczeń umowy w trakcie jej trwania - 0,5% pozostałych do spłaty rat (nie mniej niż 500 i nie więcej niż 2 000),
  • zmiana wartości / warunków umowy (aneks)- 0,3%-0,5% pozostałych do spłaty rat, min. 200.

Korzystanie z leasingu nie jest rejestrowanie w BIK, więc nie wpływa na zdolność kredytową, potrzebną np. przy zakupie mieszkania. Dużą popularnością cieszą się opcje, w których w ramach miesięcznej opłaty klienci mają ubezpieczenie kosztów serwisu i przeglądów. Dlatego np. koszty ubezpieczenia mogą być niższe niż ponoszone na wolnym rynku, szczególnie w przypadku młodych kierowców. Leasing może być też tańszą formą zakupu auta, np. ze względu na to, że firmy leasingowe, kupując dla siebie kilkaset aut rocznie, są w stanie wynegocjować 10-20-proc. upusty. Właścicielem auta pozostaje firma leasingowa, co ułatwia odzyskanie go w razie problemów finansowych klienta.

Leasing od wielu lat funkcjonuje w polskiej gospodarce jako jeden ze sposobów szybkiego pozyskiwania przez firmy środków trwałych w postaci maszyn, urządzeń, linii technologicznych i środków transportu. Ze względu na swój charakter podobny do najmu, dzierżawy i sprzedaży na raty stał się ważnym elementem życia gospodarczego. Jest prostą i szybką metodą finansowania inwestycji. Duże korzyści płynące z leasingu sprawiają, że jest to dobra droga do pomnażania zysków i utrwalania pozycji na rynku.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Bernaś / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: