ZFDF: jak wybrać prezent gwiazdkowy?
2009-12-19 01:22
Kredyt na prezent © fot. mat. prasowe
Nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji stanowią wręczane bliskim prezenty. Mimo, iż są przede wszystkim symbolem naszych dobrych intencji i uczuć, zależy nam, by cieszyły i służyły obdarowanemu jeszcze długo po świętach. Jak zatem poradzić sobie z powszechnym brakiem pomysłów oraz środków na zakupy? Chcąc stawić czoła temu gwiazdkowemu wyzwaniu Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada, co zrobić, by osiągnąć prezentowy sukces.
Przeczytaj także: Świątecznie prezenty: poradnik dla spóźnialskich
Najpopularniejszymi prezentami, którymi obdarujemy naszych bliskich w nadchodzące święta będą kosmetyki, perfumy i środki pielęgnacji (łącznie 39 proc.), zabawki (31 proc.), ubrania (23 proc.), książki (20 proc.) oraz artykuły spożywcze (15 proc.). Co dziesiąty Polak kupi płytę CD/DVD, coś z biżuterii, zegarek lub wręczy pieniądze w gotówce (Dane z badania Pentor i TVN CNBC Biznes). „Przeciętnie wydamy w tym roku na świąteczne podarunki około 300 złotych. Wielu z nas decyduje się jednak przeznaczyć na nie znacznie wyższe kwoty. Z tego względu w okresie przedświątecznym po poradę finansową zgłasza się do nas wielu klientów. Chcąc zorganizować wystawne święta oraz obdarować bliskich oryginalnymi i kosztownymi prezentami, rozważają zaciągnięcie kredytu” - twierdzi Jarosław Sadowski, analityk Expandera i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).ZFDF podaje, iż wysoka cena nie jest jednak gwarancją udanego podarunku. Ważne, by pasował do wieku, stylu życia, preferencji i potrzeb obdarowanego. Często wybierając go kierujemy się własnym gustem, zupełnie zapominając o tym, komu ma służyć. To, czy przyszły właściciel upominku jest spokojnym tradycjonalistą, zapalonym sportowcem, miłośnikiem błyskotek czy też amatorem elektronicznych gadżetów, powinno bowiem determinować nasz wybór.
Kult klasyki
Chcąc sprawić przyjemność bliskim, często sięgamy po sprawdzone – klasyczne – prezenty, takie jak biżuteria, sprzęt elektroniczny czy kosmetyki. Eksperci zauważają, iż z tych „pewniaków” chętnie korzystają panowie. W okresie przedświątecznym dokonują oni swoistego szturmu na sklepy jubilerskie, mając w pamięci słowa słynnej Marilyn Monroe, która podniosła diamenty do rangi najlepszych przyjaciół kobiety. Kupując złote kolczyki, pierścionek czy naszyjnik wysadzany szlachetnymi kamieniami, mają nieomal pewność, iż takie „świecidełko” spodoba się ich wybrance. Panie, choć kierują się innymi względami, również z chęcią kupują swym mężczyznom biżuterię. Najczęściej wybierają jednak zegarki, które - odpowiednio dobrane – ozdobią nadgarstek nawet najbardziej wybrednego miłośnika luksusu i elegancji. Częstym upominkiem, który znajdujemy pod choinką, są także sprzęty elektroniczne, takie jak kamery cyfrowe czy aparaty fotograficzne.
Z hobby w tle
ZFDF radzi, aby przy kupnie najbliższym gwiazdkowych niespodzianek pamiętać o ich pasjach, hobby i zamiłowaniach. Mogą stać się one dla nas cennym źródłem inspiracji w znalezieniu czegoś odpowiedniego. Jeśli więc nasz nastoletni syn jest amatorem sportów zimowych, na pewno ucieszą go nowe narty, deska snowboardowa czy wycieczka w góry. Gdy bliska nam osoba zainteresowała się fotografią, dobrym prezentem dla niej może okazać się profesjonalny kurs fotografii. Często widzimy, jak mąż czy dziecko wpatruje się w gwiazdy i marzy o odkryciu nieznanej dotąd planety? Pomóżmy mu dążyć do wytyczonych celów kupując teleskop. Może stać się on idealnym pretekstem do spędzania romantycznych wieczorów pod rozgwieżdżonym niebem.
Przeczytaj także:
Boże Narodzenie 2024 za 1460 zł
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
jak wybrać prezent, gwiazdkowy prezent, prezenty świąteczne, święta, Boże Narodzenie, kredyt świąteczny