Rynki finansowe 14.12-18.12.09
2009-12-18 19:00
Przeczytaj także: Rynki finansowe 07.12-11.12.09
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Na wzroście awersji do ryzyka traciły też krajowe obligacje, choć dodatkowym elementem przemawiającym za pozbywaniem się papierów były także bardzo dobrze odebrane dane o wzroście produkcji przemysłowej w Polsce o 9,8 proc. w listopadzie (r/r). Takie dane mogą przybliżać rynek do decyzji o podwyżce stóp procentowych. W skali tygodnia rentowność obligacji 5-letnich wzrosła o 9 pkt do 5,90 proc.
Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą obliczania oprocentowania większości kredytów hipotecznych wzrosła w tym tygodniu o 2 pkt i wyniosła 4,24 proc.
Zagraniczne rynki
Wzrost awersji do ryzyka na świecie pomógł amerykańskim obligacjom, w których inwestorzy szukali ochrony wartości swoich pieniędzy. W piątek sytuacja zmieniła się nieznacznie, kiedy wiadomość o wkroczeniu irańskich wojsk na teren Iraku podniosła cenę ropy wywołując obawy o wzrost inflacji. W rezultacie rentowność obligacji dwuletnich spadła w skali tygodnia tylko o 6 pkt do 0,77 proc., a 10-letnich spadła o 6 pkt do 3,49 proc.
W Europie nadal przeważały obawy o stan finansów publicznych niektórych państw, na czym korzystały papiery niemieckie traktowane – podobnie jak obligacje amerykańskie – jako synonim bezpieczeństwa i jako niezagrożone utratą najwyższej oceny ratingowej.
Rentowność niemieckich obligacji dwuletnich spadła do 1,15 proc., to jest o 11 pkt w porównaniu do poprzedniego piątku, a 10-letnich spadła o 9 pkt do 3,13 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W minionym tygodniu aktywność inwestorów wyraźnie zmalała – za wyjątkiem piątkowej sesji – a towarzyszyły jej umiarkowane zmiany indeksów. Z zawieraniem transakcji nie spieszyli się inwestorzy indywidualni, którzy sprzedając akcje w końcówce roku musieliby się liczyć z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych, zaś fundusze inwestycyjne i emerytalne są zainteresowane utrzymaniem obecnych cen akcji, aby pochwalić się pozytywnymi stopami zwrotu na koniec roku. W piątek aktywność inwestorów wzrosła, ale było to spowodowane głównie przez graczy z rynku terminowego – tego dnia wygasały grudniowe serie kontraktów terminowych i opcji, co sprawiało, że wielu inwestorów jednocześnie zamykało pozycje na rynku terminowym i akcji.
W skali tygodnia WIG stracił 0,2 proc., a WIG20 0,5 proc. mWIG, który jest mniej wrażliwy na światowe zawirowania zyskał 1,6 proc., zaś sWIG stracił 0,7 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
![Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009 Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynki-finansowe/Rynki-finansowe-podsumowanie-roku-2009-41068-150x100crop.gif)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce