Rynki finansowe 14.12-18.12.09
2009-12-18 19:00
Przeczytaj także: Rynki finansowe 07.12-11.12.09
Zagraniczne rynki• EUROPA - polityka monetarna europejskich banków centralnych znacząco się różni, o czym mogliśmy się przekonać w minionym tygodniu. Niespodziewanie stopy procentowe obniżył czeski bank centralny, natomiast Bank Norwegii zgodnie z oczekiwaniami analityków podniósł koszt pieniądza. Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie mocniej niż oczekiwano, chociaż inne dane ze strefy euro sugerują, że nastroje przedsiębiorców stopniowo się poprawiają. Powyżej bariery 50 pkt. utrzymują się indeksy PMI zarówno dla sektora produkcyjnego, jak i sektora usług.
• USA - Fed pozostawił stopy procentowe na najniższym poziomie w historii i utrzymał sceptyczną ocenę kondycji amerykańskiej gospodarki, chociaż warto odnotować, zmianę retoryki w odniesieniu do rynku pracy. Bank centralny wprawdzie oczekuje dalszego spadku zatrudnienia, ale dostrzega, że zwolnienia nie przyrastają już tak dynamicznie, jak na początku 2009 r. Pierwsze spółki publikujące wyniki kwartalne (Oracle, Nike, Research In Motion) pozytywnie zaskoczyły inwestorów, ale popyt przeszedł do defensywy głównie za sprawą umacniającego się dolara - akcje amerykańskich spółek stają się droższe dla inwestorów zagranicznych. W rezultacie zmagania giełdowych indeksów z niedawnymi wierzchołkami zakończyły się niepowodzeniem.
• AZJA - Bank Japonii pozostawił w piątek główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 0,1 proc. i stwierdził, że "nie będzie tolerować" inflacji na poziomie poniżej zera. W przeciwieństwie do strefy euro i Stanów Zjednoczonych ostatnie odczyty danych o dynamice cen dla Japonii nie wskazują na przerwanie deflacyjnej spirali. W minionym tygodniu Azjatycki Bank Rozwoju podniósł prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego państw rozwijających się, głównie za sprawą Indii i Chin PKB wspomnianej grupy ma wzrosnąć o 4,6 proc. w 2009 r. i aż o 6,6 proc. w 2010 r.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce