eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe - podsumowanie roku 2009

Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

2010-01-04 12:13

Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Banki centralne w USA, Japonii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i strefie euro obniżyły stopy procentowe do najniższych poziomów w historii. Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej odnotowała dodatnią dynamikę wzrostu PKB. Największe banki spłaciły pożyczki zaciągnięte od amerykańskiego rządu.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14.12-18.12.09

RYNEK WALUTOWY


Polski rynek walutowy

W 2009 roku krajowy rynek walutowy charakteryzował się wyraźnymi trendami, które wyraźnie dają się podzielić na trzy etapy. Do lutego trwało gwałtowne osłabienie złotego. Przez pierwsze dwa miesiące roku dolar podrożał o 23 proc., euro o 13 proc., a frank o 14 proc. Jednak już w połowie lutego doszło do nagłej zmiany trendu, czemu nie towarzyszyły żadne sygnały ostrzegawcze w rodzaju przedłużonej konsolidacji (dystrybucji walut). Złoty zyskiwał na wartości aż do sierpnia - od lutego do sierpnia kurs dolara spadł o 24 proc. i znalazł się niemal na tym samym poziomie, co na początku roku. W tym samym czasie kurs euro spadł o 13 proc., a franka o 14 proc. i także w tym przypadku straty z pierwszych dwóch miesięcy roku zostały odrobione.

W trzeciej dającej się wyróżnić fazie, która trwała od września do końca roku kursy walut zmieniały się w nieznacznym zakresie na przemian to zyskując, to tracąc względem złotego. Ostatecznie licząc od 31 grudnia 2008 do dzisiejszego południa kurs dolara spadł z 2,94 do 2,85 PLN (o 3,1 proc.), euro wzrósł z 4,099 do 4,106 PLN (o 0,2 proc.), a franka wzrósł z 2,75 do 2,767 PLN (o 0,6 proc.).

Zagraniczne rynki walutowe

Podobnie na rynku euro/dolara obserwowaliśmy równie wyraźne trendy. W styczniu i lutym dolar zyskał wobec euro 10 proc. na fali ucieczki od ryzyka przez globalnych inwestorów, którzy poszukiwali bezpieczeństwa w amerykańskich papierach skarbowych sprowadzając rentowności niektórych z nich (bonów) nawet poniżej 0 proc. Od lutego nastąpiła zmiana trendu. Inwestorzy korzystając z olbrzymich zastrzyków płynnościowych aplikowanych przez Fed zaciągali darmowe kredyty dolarowe by z ich pomocą inwestować w innych częściach świata. Doprowadziło to do spadku wartości dolara o 17 proc. licząc od końca lutego. W końcówce roku i ten trend się załamał, kiedy inwestorzy zdali sobie sprawę, że niektóre kraje strefy euro znalazły się w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej (Grecja, Hiszpania, Włochy) i w grudniu dolar umocnił się o 4 proc. wobec euro. W skali całego roku kurs euro wzrósł z 1,399 USD do 1,441 USD, to jest o 3 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: