eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweZmiany w OFE groźne w skutkach wg Lewiatana

Zmiany w OFE groźne w skutkach wg Lewiatana

2010-01-12 12:55

Przeczytaj także: Inwestycje OFE w akcje sięgną 62 %

Zdaniem Lewiatana propozycje Ministra Pracy i Polityki Społecznej:
  • Prowadzą do demontażu jednej z najbardziej udanych reform okresu transformacji gospodarczej, którą w 1998 roku wypracowali z wielkim trudem rząd, obywatele, związkowcy i pracodawcy.
  • Podważają zaufanie do systemu emerytalnego i państwa wykazując, że politycy mogą dowolnie dysponować oszczędnościami ubezpieczonych. Reforma emerytalna miała natomiast ograniczyć wpływ polityków na wysokość naszych emerytur.
  • Spowodują, że w przyszłości, ze względu na starzenie się społeczeństwa, może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Grozić to będzie obniżeniem przyszłych emerytur i zablokowaniem waloryzacji świadczeń już przyznanych.
  • Ukryją część zadłużenia państwa – problem narastania długu wróci przy kolejnym spowolnieniu gospodarczym za 6-8 lat. Tymczasem działania na rzecz poprawy sytuacji budżetowej państwa powinny iść w kierunku wydłużenia aktywności zawodowej i likwidacji przywilejów emerytalnych rolników, górników i służb mundurowych.
  • Doprowadzą do upadku części OFE i ograniczy konkurencję, która jest niezbędna aby stymulować OFE do efektywnego inwestowania naszych składek.
  • ZUS nie zdąży w ciągu 3 miesięcy przygotować się do nowego rozdziału środków na nowe indywidualne konta ubezpieczonych oraz administrowania napływającymi z OFE środkami.
Eksperci oczekują, że zgodnie z ustaleniami Zespołu TK ds. ubezpieczeń społecznych, nowelizacja ustawy tak ważnej dla obywateli zostanie skonsultowana z partnerami społecznymi na forum Trójstronnej Komisji.

Konfederacja uważa, że zmiany w systemie emerytalnym powinny być elementem planowanej reformy, której celem jest dobro przyszłych emerytów – członków OFE. Powinny skupić się wokół optymalizacji inwestycji środków członków otwartych funduszy emerytalnych pod względem stopy zwrotu i bezpieczeństwa zainwestowanych środków w kilkudziesięcioletniej perspektywie.

Lewiatan postuluje następujące zmiany:
  • wprowadzenie systemu wielofunduszowego (obejmującego trzy subfundusze – o wysokim, średnim i niskim zaangażowaniu w akcje), co przywróci właściwą proporcję pomiędzy bezpieczeństwem lokat a wysokością zysku oraz ochrony kapitału przed skutkami inflacji
  • wprowadzenie zewnętrznego benchmarku do oceny efektywności inwestycji OFE, który uwzględnia nie tylko osiągane wyniki inwestycyjne, ale także stopień podejmowanego ryzyka
  • zmianę struktury opłat pobieranych przez PTE, która obecnie nie jest wystarczająco powiązana z osiąganymi przez nie wynikami
  • zmianę modelu dotychczasowej polityki inwestycyjnej i kategorii dostępnych instrumentów inwestycyjnych – zmiany powinny premiować przede wszystkim długoterminowe podejście do inwestowania, co w efekcie powinno zapewnić klientom wyższe stopy zwrotu i wyższą emeryturę.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: