ZFDF: zaplanuj budżet domowy na cały rok
2010-01-12 13:23
Początek nowego roku to dla połowy Polaków czas podejmowania planów, zobowiązań i postanowień. Związane są one z różnorodnymi sferami życia, w tym często z finansami. Kluczem do ich spełnienia jest cierpliwość, upór, praca oraz dobry, przemyślany plan, który stanowi połowę sukcesu - twierdzą eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) i podpowiadają, jak mądrze ułożyć finansowy kalendarz oraz jakie wydarzenia w nim uwzględnić, by uniknąć budżetowych "wpadek".
Przeczytaj także: Domowy budżet: plany noworoczne
ZFDF zauważa, iż nieomal każdego dnia wydajemy pieniądze. Niestety, rzadko kiedy dokonujemy tego w pełni świadomie i kontrolowanie. Nic więc dziwnego, iż często ze zdziwieniem spoglądamy w portfel, zastanawiając się, gdzie podziały się nasze fundusze. Tymczasem już sam fakt odnotowywania wszystkich wydatków może spowodować, że zanim dokonamy zakupu, poważnie się nad nim zastanowimy.Budżet kontrolowany
Eksperci podają, iż planowanie i zarządzanie własnymi finansami początkowo może sprawiać pewne kłopoty, gdyż jest dość żmudnym procesem. Przemyślane układanie domowego budżetu pomoże nam jednak nie tylko zaoszczędzić, ale też uniknąć niepotrzebnych stresów. Dzięki dobremu planowi będziemy mogli dokładnie określić wysokość miesięcznych dochodów i wydatków oraz rozpoznać swoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Ponadto umożliwi nam on odróżnić te wydatki, które trzeba ponieść od tych, które ponieść można.
Podstawową zasadą umiejętnie skonstruowanego budżetu jest: „wydawaj mniej, niż zarabiasz”. Istotne jest, by zbilansować swoje przychody i koszty. Warto zatem dokładnie policzyć miesięczne wpływy, a następnie zestawić z nimi spodziewane wydatki. ZFDF wskazują, iż niezbędna jest tutaj szczerość wobec siebie. Ukrywanie czy zaniżanie kwot, jakie wydajemy, w niczym nam nie pomoże. Ważna jest również systematyczność i dokładność. Dodatkowo należy upewnić się, że dochody i wydatki planowane są na ten sam przedział czasowy.
ZFDF wskazuje, iż prowadzenie ewidencji naszych kosztów będzie znacznie łatwiejsze, gdy podzielimy je na kilka kategorii. Po pierwsze wyodrębnijmy stałe, comiesięczne opłaty, takie jak czynsz, opłaty za prąd, gaz, telefon, raty kredytów, itp. Następnie sporządźmy listę wydatków, jakie ponosimy na codzienne utrzymanie, w tym jedzenie, ubrania, paliwo, środki czystości i życie kulturalne. Tworząc domowy budżet, musimy też koniecznie pamiętać o sumach przeznaczanych na cykliczne, coroczne wydarzenia. Bardzo często zapominamy bowiem o kwotach, jakie pochłaniają święta, urodziny czy imieniny bliskich, śluby, a także sezonowe wyjazdy, remonty bądź zakupy. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z ich istnienia, z drugiej jednak nie przygotowujemy się do nich odpowiednio. Nierzadko zostawiamy planowanie wydatków na ostatnią chwilę, co poważnie może zachwiać naszymi finansami. Warto zatem już teraz zwrócić na nie szczególna uwagę i wyodrębnić je w finansowym kalendarzu. Podzielenie takich wydarzeń na poszczególne pory roku, dodatkowo ułatwi nam zadanie. Jak zatem wygląda finansowy kalendarz Polaków?
Noworoczno-zimowe postanowienia finansowe
ZFDF radzi, aby planując swoje wydatki na okres zimowy, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych datach, jakie mogą wpłynąć na nasz budżet i zachwiać jego równowagą. Wyjątkowy i oryginalny prezent na Dzień Babci i Dziadka, ferie w jednym z górskich kurortów, czy Walentynki w Paryżu odbiją się negatywnie na naszym budżecie, jeśli nie uwzględnimy ich w finansowym harmonogramie. Gdy jednak odpowiednio przygotujemy się na te wydarzenia, będą nam się kojarzyły z miłymi chwilami, zamiast przywoływać wspomnienia o kłopotach finansowych, jakich stały się przyczyną.
Przeczytaj także:
Jesień drenuje budżet domowy
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl