eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNiższe opłaty KDPW

Niższe opłaty KDPW

2010-01-19 01:05

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zdecydował o czasowej obniżce opłat za rejestrację transakcji zawieranych na kontraktach terminowych na waluty oraz za zamknięcie pozycji w związku z wygaśnięciem walutowych kontraktów terminowych. Ponadto uczestnicy KDPW zwolnieni zostali z opłaty za udostępnienie środowiska testowego systemu depozytowo-rozliczeniowego kdpw_stream.

Przeczytaj także: Rachunki papierów wartościowych w 2009

KDPW podjął decyzję o:
  • czasowym obniżeniu wysokości opłaty za rejestrację transakcji zawieranych na kontraktach terminowych na waluty lub transfer pozycji w takich kontraktach terminowych, do kwoty 0,34 zł za jeden kontrakt, od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 30 czerwca 2010 r. włącznie,
  • czasowym obniżeniu wysokości opłaty za zamknięcie pozycji w związku z wygaśnięciem kontraktów terminowych na waluty, do kwoty 0,34 zł za jeden kontrakt, od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 30 czerwca 2010 r. włącznie,
  • zwolnieniu uczestników z opłaty za udostępnienie środowiska testowego systemu depozytowo-rozliczeniowego, dokonane w dniu roboczym nie będącym sobotą, od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 30 czerwca 2010 r. włącznie.
- Celem obniżek opłat jest zwiększenie atrakcyjności inwestowania na krajowym rynku kapitałowym oraz podnoszenie jego konkurencyjności. Chcemy tym samym stymulować rozwój rynku kontraktów walutowych i zwiększyć wolumen obrotów w tym segmencie, jak również liczbę inwestorów zainteresowanych tym instrumentem – mówi Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu. – Dodatkowo, na wniosek naszych Uczestników, zdecydowaliśmy o czasowym zwolnieniu z opłat za udostępnianie środowiska testowego kdpw_stream – dodaje prezes Sroka.

Ponadto od 1 stycznia do 31 lipca br. obowiązuje, uchwalone we wrześniu 2009 r., obniżenie o 50 proc. maksymalnych opłat pobieranych od emitentów z tytułu:
  • rejestracji akcji,
  • obligacji zamiennych na akcje,
  • praw do akcji,
  • warrantów,
  • pozostałych papierów wartościowych nie będących obligacjami i hipotecznymi listami zastawnymi.
Polityka opłat KDPW stanowi integralny element modelu biznesowego Krajowego Depozytu. Nakierowana jest ona przede wszystkim na stymulowanie rozwoju rynku kapitałowego, który jest znacznie ważniejszy dla KDPW, niż krótkoterminowe efekty finansowe.

Przeczytaj także: KDPW podsumowuje 2014 rok KDPW podsumowuje 2014 rok

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: